Po úpadku sa slovenský cesnak opäť vracia na polia. Pestovatelia vypočuli volanie ľudí po tejto plodine. V porovnaní s cesnakom z dovozu má výraznejšiu chuť. Kým pred desiatimi rokmi náš cesnak rástol len na 67 hektároch, podľa posledných štatistík sa výmera zdvojnásobila.
K pestovateľom cesnaku sa pridalo aj poľnohospodárske družstvo (PD) v obci Bošáca. Aromatickú plodinu pestujú ekologickým spôsobom na piatich hektároch.
„Je pekný, zdravý. Keď som ho pred týždňom prerezal, mal osem – deväť strúčikov, očakávame dobrú úrodu. Už teraz to vonia,“ uviedol predseda PD Bošáca Vladimír Králik.
Reportáž o slovenskom cesnaku do Správ z regiónov spracovala redaktorka Dominika Kusá:
Štáb STVR videl, že cesnaku v Bošáci sa darí. Na budúci rok chcú jeho výmeru zdvojnásobiť. Na tamojšom družstve chovajú zvieratá a vyrábajú z nich mäsové produkty. Dopestovaný cesnak využijú pri ich výrobe.
Lepší než z dovozu
„To sa nedá porovnať. Chuť vôňa, my keď spravíme tlačenku z nášho bošáckeho cesnaku, je to o niečom inom, ako keď to robíme z kupovaného,“ vyhlásil Králik.
To, že nie je cesnak ako cesnak, si všimli aj nakupujúci vo veľkoobchodoch. Najviac ho dovážame z Holandska a Španielska. Slovenský cesnak má však ostrejšiu a výraznejšiu chuť.
„Naše cesnaky patria medzi najkvalitnejšie, čo sa týka chuti, aróm. Je to dané klimatickými podmienkami. Cesnaky strácajú arómu, keď sa ide do teplejších lokalít,“ vysvetlil predseda Občianskeho združenia Slovenský cesnak Július Kráľ.
Ani veľké hlavičky viac osohu neprinesú. Cesnaková polievka z nich môže byť mdlá. „V zahraničí sa veľa pestuje sloní cesnak, to je v skutočnosti ako pór, hlavičky majú do pol kilogramu. Je to chuť blížiaca sa póru, jemná cesnaková chuť,“ opísal Kráľ.
Na to, že je o náš cesnak väčší záujem, zareagovali pestovatelia. Hoci nejde o ľahkú prácu, výmery sa zastabilizovali a neklesajú.
„Slovenskí pestovatelia stále úplne nevedia lacnému cesnaku konkurovať. Dnes sa však situácia trochu zlepšuje. Po cesnaku majú veľký dopyt aj obchodné reťazce, aj preto ho začali pestovať veľkí pestovatelia, aby dokázali vykryť zvýšený dopyt po tejto plodine,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. Tohtoročný cesnak začnú z polí zbierať v polovici júla.