Na hlavný obsah

Láska k folklóru nestačila: Konflikt za oponou rozdelil folklórny súbor v Skalici

Niektorí členovia boli zo súboru vylúčení.

Láska k folklóru nestačila: Konflikt za oponou rozdelil folklórny súbor v Skalici
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta

Za úsmevmi dievčat v krojoch sa skrýva príbeh, ktorý nemá s ľudovou piesňou nič spoločné. Spory, zmeny a rozhodnutia, ktoré zaskočili dlhoročných členov umeleckého súboru, vyvolávajú otázky o spravodlivosti, vlastníctve aj ľudskosti.

Keď sa tradícia stretne s mocou, hudba nie vždy zvíťazí. Čo sa stane, keď sa dvere zatvoria nie pred divákom, ale pred vlastnými členmi?

Skalica má dlhú tradíciu folklóru. Je súčasťou nielen histórie, ale aj života mnohých ľudí. Miroslav Buzrla s folklórom vyrastal a pred vyše desiatimi rokmi začal svoje spevácke skúsenosti odovzdávať ďalej.

„Skupiny sa volali rôzne, tak ako to došlo. Bola to taká prirodzená súčasť súboru. Časom sa to osamostatnilo a mal som na to aj vyučovacie hodiny, keď som začal s nimi fungovať iba sám, nie popri tanečnom súbore,“ približuje Miroslav Buzrla.

S rastúcim záujmom detí pribúdali aj rodičia, najskôr ako diváci, neskôr ako aktívni pomocníci. Preto v roku 2019 vzniklo občianske združenie Spjevule ze Skalice, ktoré spevácku činnosť oficiálne zastrešilo.

„V roku 2019 prišiel jeden z rodičov, ktorý povedal, že by sme chceli nejako viac poriešiť kroje a akým spôsobom by to išlo, že by sa mohli žiadať dotácie a podobne. V 2019 sa založilo občianske združenie, ktorého som aj ja bol zakladajúcim členom,“ vysvetľuje Buzrla.

Ako konflikt rozdelil folklórny súbor v Skalici, zisťovala v relácii Občan za dverami redaktorka STVR Dominika Velická:

Súbor sa rozhádal

V nasledujúcich rokoch sa Spjevule stali známym menom nielen v Skalici. Získali finančnú podporu na nákup krojov, obuvi či účasť na medzinárodných festivaloch.

„Mesto Skalica poskytlo občianskemu združeniu Spjevule v súčasnosti pôsobiacemu pod názvom FS Vinič viacero dotácií. V roku 2020 bola z Komisie pre kultúru, cestovný ruch, miestne tradície a družobné styky podporená žiadosť na projekt ‚Revitalizácia materiálneho dedičstva – čižmy‘ vo výške 1 200 eur,“ informuje primátorka Skalice Oľga Luptáková.

„Občianske združenie Spjevule ze Skalice získalo od Trnavskej župy  podporu v roku 2022 vo výške tisíc eur s názvom: Zimné kroje (nielen) na vianočné koledovanie – nákup tradičných ľudových odevov,“ ozrejmuje hovorca Trnavského samosprávneho kraja Peter Kováčik.

„V roku 2022 vo výške dvetisíc eur s názvom: Účasť na medzinárodnom festivale World Folklore Festival Sanremo – Diano Marina – Cannes 2022. V roku 2024 vo výške 1 500 s názvom: Reprezentácia Trnavského samosprávneho kraja  prostredníctvom účasti speváckej skupiny Spjevule ze Skalice na 18. ročníku folklórneho festivalu v Macedónsku. Všetky zmluvy sú zverejnené v centrálnom registri,“ dodáva.

Napriek úspechom a podporným grantom začali vznikať vnútorné napätia a nezhody, ktoré vyvrcholili v lete 2024. Konflikt spôsobili otázky správy majetku, komunikácie aj samotného členstva.

„Koncom augusta za mnou prišiel predseda ešte Spevúl ze Skalice. Začal rozprávať, že to medzi nami dvomi nefunguje a že mu zatajujem informácie. No ale kto sa chce biť, tak si palicu nájde.  Že to proste nefunguje a že by to chcel zasa nastaviť inak,“ opisuje Buzrla.

Náhly koniec

V auguste 2024 nastali v rámci združenia zásadné zmeny. Predseda Milan Polák rozhodol o tom, že v združení končia všetci, vrátane Miroslava Buzrlu.

„Celé to vyústilo v auguste 2024, keď som s veľkými problémami po účinkovaní na zahraničnom festivale, zbieral od dievčat kroje, nakoľko rodičia nadobudli dojem, že kroje sú už ich vlastné a niektorí ich odmietali vrátiť,“ uvádza v písomnom stanovisku Milan Polák.

„Pred vystúpením pán Polák všetkých oslovil, aby sme odovzdali kroje, že sú špinavé a takto. Tak sme odovzdali s tým, že im to do toho Macedónska vrátil zase. Keď prišli z Macedónska, pýtal kroje znovu, že boli škaredé, ušmudlané, že ich musí vyčistiť,“ uvádza jedna z rodičov Martina Bučková.

„Oznámil som, že bude ukončené aj členstvo ostatným dievčatám, vzhľadom na ich prístup ku skúškam, zneužívaniu a poškodzovaniu zvereného krojového vybavenia,“ objasňuje Polák.

„Prišiel dcére dopis s tým, že je vylúčená z občianskeho združenia za porušovanie pravidiel,“ potvrdzuje Bučková. Podľa Miroslava Buzrlu to u niektorých vzbudilo nemalé emócie.

Stretli sa na Valnom zhromaždení

Viacerí rodičia sa po vylúčení detí zo súboru snažili získať vysvetlenie, no podľa ich slov predseda Milan Polák neodpovedal ani na priame otázky, ani na oficiálny list.

Namiesto toho im prišla pozvánka na Valné zhromaždenie – najvyšší orgán občianskeho združenia, ktorý sa riadi stanovami. „Tak sme tam prišli, bol tam pán Polák, tak sme to začali rozoberať. Absolútne sa nám nepozrel do očí,“ hovorí Bučková.

„Ja ako štatutár som riadne zvolal Valné zhromaždenie vo veci riadne podaných opravných prostriedkov. Hlasovaním bolo Valným zhromaždením vyhovené odvolaniam dievčat a zostali naďalej členkami občianskeho združenia folklórneho súboru Vinič,“ vysvetľuje Polák.

„Pánovi Buzrlovi nebolo Valným zhromaždením vyhovené jeho odvolaniu a jeho členstvo vo folklórnej skupine Vinič bolo týmto dňom ukončené,“ dodáva.

„To, ako sa vylučuje člen z občianskeho združenia, to závisí od stanov a každé takéto občianske združenie musí mať stanovy. A v stanovách je väčšinou upravené aj to, akým spôsobom vzniká členstvo, akým spôsobom zaniká členstvo,“ hodnotí nezávislý advokát Milan Ficek.

Spory pokračujú aj po premenovaní

Súčasne oficiálna stránka folklórnej skupiny Vinič informuje o formovaní novej skupiny, ktorá chce pokračovať v tradícii a reprezentácii folklóru v regióne.

„V prvom kroku je teraz najdôležitejšie dohodnúť spoluprácu s kvalifikovaným hlasovým pedagógom. Ďalšou snahou a ambíciou do budúcna je rozšíriť folklórnu skupinu o tanečnú aj hudobnú zložku, aby sme mohli divákom ponúknuť komplexný program, či už tanečný, hudobný alebo spevácky. Nebyť viazaný len na spevácku zložku, ako doteraz,“ avizuje Polák.

Podľa verejných záznamov bola značka Spjevule ze Skalice registrovaná na občianske združenie, ktoré sa neskôr premenovalo na folklórnu skupinu Vinič. Ani to a ani vylúčenie niektorých členov z občianskeho združenia však spory neukončili.

„Pána Buzrlu som ešte informoval, že z toho dôvodu, že mu bude prevedená ochranná známka, budem však musieť bezodkladne zmeniť názov občianskeho združenia, aby nedochádzalo k zámenám, ktoré aktivity sú aktivitami občianskeho združenia a ktoré súkromné aktivity pána Buzrlu pod názvom Spjevule ze Skalice,“ tvrdí Polák.

„Ja som logo konkrétne pre Spjevule ze Skalice prezentoval dva roky predtým, že to je logo mojej cimbálky, ktorá tu funguje už dvadsať rokov,“ podotýka Buzrla.

Spjevule spievajú bez krojov

Otázky pokračujú aj okolo využitia krojov a obuvi, ktoré boli financované z verejných dotácií. Bývalé Spjevule dnes vystupujú v civile alebo vo folklórnom, ale v zapožičanom.

„Momentálne je to vo vlastníctve jedného človeka. Od septembra si môžeme dať, akú činnosť vyvíjame my a akú činnosť vyvíja on, na to, aby tie kroje boli vôbec potrebné,“ reaguje Buzrla.

„Folklórna skupina Vinič má aktívnu činnosť a nie ako o nás šíri pán Buzrla, že nie. Usporadúvame folklórne vystúpenia. Naposledy sme organizovali v Skalici a v Senici folklórne podujatie, kde sa prezentovalo viac ako 450 účinkujúcich z dvanástich súborov a štyroch krajín,“ podotýka Polák.

„Keďže ide o majetok občianskeho združenia, ku ktorému mesto nemá priamy prístup ani správu, nevieme sa jednoznačne vyjadriť k vlastníctvu samotných krojov. Podľa dostupných informácií sa však konkrétne čižmy, zakúpené z poskytnutej dotácie, nachádzajú vo vlastníctve občianskeho združenia Vinič (predtým Spjevule),“ informuje primátorka Skalice Oľga Luptáková.

„Zmluva bola uzatvorená na nákup zimných krojov – jupiek. Účel zmluvy bol naplnený, pričom nehovoril o konkrétnych menách ľudí, ktorí časť odevu majú využívať,“reaguje Kováčik.

„Vlastníkom krojov alebo akýchkoľvek vecí, ktoré boli kúpené z dotácií, je vždy ten subjekt, ktorý ich nakupoval. To znamená, občianske združenie má právnu subjektivitu. Tým pádom ono stále zostáva vlastníkom týchto vecí,“ vysvetľuje nezávislý advokát Milan Ficek.

Spor okolo folklórneho súboru v Skalici ukázal, že za piesňami a krojmi sa skrýva aj zložitý svet právnych pravidiel, motívov a vzťahov. Dúfajme, že súčasné spory budú len nemilou epizódou v dlhej histórii nášho folklóru, ktorý si zaslúži úctu. Nielen na javisku, ale aj v zákulisí.  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny