Aj pri kúpaní v záhradných bazénoch treba dbať na správnu údržbu vody. Zlý stav môže znamenať nielen technické, ale aj zdravotné problémy. Zisťovali sme, aké zásady treba dodržiavať.
Domáce bazény sú čoraz populárnejšie. Stačí pár horúcich dní a voda sa stáva ideálnym osviežením – pre deti aj dospelých. No ak sa o ňu nestaráme správne, rýchlo sa môže zmeniť na zdroj problémov.
„Pri nedostatočnom používaní chlóru, nedostatočnej dezinfekcií sa v tejto vode množia baktérie, sinice, plesne, huby, prvoky, parazity, čo môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy,“ upozornila zdravotníčka Veronika Brodnianska z urgentného príjmu FNsP Nové Zámky.
Rizikám a správnej údržbe domácich bazénov sa v reportáži v relácii Správy venovala redaktorka Marína Opálková:
Môže ísť o infekcie očí, uší, dýchacieho systému, rôzne kožné alergie či zvracanie a hnačky. V prvom rade treba začať od seba.
„Vždy treba do bazéna vstupovať až po osprchovaní, čiže mať čisté plavky, napríklad dať si tam nejaké brodisko. Základné hygienické veci, keď sa ten bazén nevyužíva, tak ho prekryť,“ vysvetlil najdôležitejšie zásady Darko Babjak z Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR.
Najčastejšia chyba
Najčastejšia chyba, ktorú ľudia pri údržbe bazénov robia, je nepravidelnosť. „Týždenne treba aspoň raz sa na bazén pozrieť. Máme tu dve časti, čo sa týka úpravy vôd. Máme tu mechanickú predúpravu, čo sa deje v pieskových rýchlofiltroch,“ vysvetlil konateľ spoločnosti Pool tech s.r.o. Jozef Nagy. V druhej časti nastupuje chémia.
„V prvom rade sa upravuje PH, kyslosť, zásaditosť tej vody. Málo ľudí to vie, že keď máme vysoké ph, účinnosť voľného chlóru, ktorý dezinfikuje je okolo 25 percent, keď máme ph 7 až 7,2, účinnosť je okolo 93 percent,“ upozornil Nagy.
Priveľa chlóru môže takisto spôsobiť zdravotné riziká. „Kožné reakcie alergické, prípadne alergické reakcie v očiach, pri dýchaní týchto výparov chlórových zas podráždenie dýchacieho systému,“ vymenovala riziká Veronika Brodnianska.
Voda v bazéne by mala byť číra, pri akejkoľvek zmene farby by ste mali zbystriť pozornosť. Zelená často znamená premnožené riasy, mliečne zakalenie zas nečistoty alebo slabý filter. Jasnozelená či hnedá voda môže naznačovať prítomnosť kovov – ako železo alebo mangán. Vždy je najlepšie – mať poruke test na kvalitu vody a radiť sa s odborníkom.