Nový stavebný zákon je v platnosti tri mesiace. Úradom a občanom mal zjednodušiť prácu a urýchliť vybavovanie. Podľa opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) sa tak nestalo. Tvrdí, že nový zákon spôsobil na úradoch chaos. Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR naopak hovorí, že úradníci hodnotia zmeny pozitívne.
Stavebný zákon sa zmenil po takmer 50 rokoch. PS oslovilo niektoré stavebné úrady. Viac ako tri štvrtiny z nich odpovedali, že sa konania a procesy predĺžili.
„Vraj zjednodušenie formulárov. Z jednej a štvrť strany sa stalo osem strán. Náročnejšie vypĺňanie tlačív časovo zaťažuje stavebné úrady, pretože bez našej pomoci by stavebníci nevedeli formuláre vyplniť,“ priblížila členka parlamentného výboru pre financie a rozpočet Darina Luščíková.
„Z našej praxe máme skúsenosti so stavebnými úradmi, kde sú aktívni a kvalifikovaní pracovníci, ktorí sa pýtajú, pokiaľ niečo nejasné. Nemáme informácie o nejakých rozsiahlych problémoch a potom sú aj takí, ktorí k tomu pristupujú nie až tak aktívne a tam sú komplikácie iste vyššie,“ povedal prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.
Novému stavebnému zákonu sa v Správach venovala redaktorka Rebeka Filandová:
Ministerstvo organizovalo semináre
Ministerstvo dopravy pripúšťa, že prechod na nové pravidlá po 50 rokoch môže byť komplikovaný. Preto po schválení zákona zorganizovalo odborné semináre po celom Slovensku. Podľa rezortu sa na nich zúčastnili stovky zamestnancov stavebných úradov a ďalšie tisíce ich sledovali online.
„Tieto konferencie sú navyše stále dostupné online a zamestnanci stavebných úradov sa k nim môžu kedykoľvek vrátiť,“ uviedlo ministerstvo dopravy.
PS však tvrdí, že školenia, ktoré pracovníci stavebných úradov absolvovali, neboli dostačujúce. „Ľudia zo stavebných úradov nám hovoria, že nikto nevie presne, čo má robiť. A nikto ani nevie poradiť, nedostávajú na svoje otázky odpovede od ministerstva,“ dodala Darina Luščíková.
„Na otázky odpovedáme aj telefonicky prostredníctvom našej infolinky alebo e-mailom. Doteraz sme takto vybavili už viac ako 3 600 hovorov a takmer 2 800 e-mailov,“ skonštatovala hovorkyňa Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Simona Parížeková.
Prezident Zväzu stavebných podnikateľov SR doplnil, že podobná situácia nastala po zmene zákona aj v Českej republike. Podľa neho je to prirodzený proces po veľkých zmenách v zákone.