Na hlavný obsah

Proces s atentátnikom J. Cintulom prerušili, pokračovať bude v stredu: Obžalovaný na súde odmietol vypovedať

Premiéra Roberta Fica chcel údajne len zraniť.

Proces s atentátnikom J. Cintulom prerušili, pokračovať bude v stredu: Obžalovaný na súde odmietol vypovedať
Juraj Cintula, ktorý vlani vážne postrelil premiéra Roberta Fica. Foto: TASR/Ján Krošlák

Súdny proces s Jurajom Cintulom, ktorý pred vyše rokom vážne postrelil premiéra Roberta Fica (Smer-SD), na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici prerušili. Pokračovať bude v stredu (9. 7.) od 9.00 h.

Cintula čelí obžalobe pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku spáchaný na chránenej osobe. Predsedu vlády postrelil vlani 15. mája v Handlovej, kde mala vláda výjazdové zasadnutie.

Obžalovaného dôchodcu, ktorý je vo väzbe, priviezli na súd kukláči asi polhodinu pred začiatkom utorkového (8. 7.) pojednávania. Pri vstupe do budovy zakričal: „Nech žije slobodná kultúra.“ Na otázku, prečo strieľal na premiéra, reagoval slovami: „Pretože škrtil kultúru.“ V budove súdu znova zakričal: „Nech žije demokracia.“

Bol ochotný odsedieť si dvanásť rokov

Obžalovaný Juraj Cintula, ktorý vlani 15. mája v Handlovej vážne postrelil predsedu vlády Roberta Fica, sa pôvodne chcel vyhnúť procesu a uzavrieť dohodu o vine a treste.

Podmienkou bolo, že za svoj skutok dostane trest odňatia slobody maximálne vo výmere dvanásť rokov. Konštatovala to počas súdneho procesu prokurátorka Katarína Habčáková.

„Kontaktoval ma jeho obhajca, ktorý mi oznámil, že na základe pokynu klienta mi dáva podnet na začatie konania o dohode o vine a treste s podmienkou, že obvinený je ochotný prijať trest len vo výmere dvanásť rokov,“ priblížila Habčáková.

Vysvetlila, že Trestný zákon neumožňuje trest v takejto výmere. „Je obžalovaný pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku spáchaný na chránenej osobe. Za to zákon ukladá doživotie. Hoci sú tam isté zmierňovacie ustanovenia, najnižšia hranica stále zostáva 20 rokov,“ skonštatovala.

Súdnemu procesu s J. Cintulom a atentátu na R. Fica sa v Správach venovali aj redaktori Lukáš Urbašík a Jozef Kubánek:

Odmietol dohodu o vine a treste

Ako jeho obhajca Namir Alyasry pred senátom zdôraznil, skutok sa stal, klient sa k streľbe priznal a jeho postavenie pred súd je dôvodné. Nemožno však súhlasiť s právnou kvalifikáciou, a teda terorizmom. Podľa obhajcu nie každý útok na verejného činiteľa je hneď terorizmus.

Obžalovaný odmietol urobiť vyhlásenie o vine alebo nevine. Odmietol aj vypovedať. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ konštatoval. Čítala sa preto výpoveď z prípravného konania.

Podľa jeho obhajcu klient na hlavnom pojednávaní odmietol vypovedať, pretože všetko podstatné už povedal v procesnom postavení obvineného. Na otázku, akú právnu kvalifikáciu navrhuje on, reagoval slovami: „Mám ju premyslenú, ale vyjadrím sa k nej v záverečnej reči.“

Cintulu ku skutku údajne viedol hnev voči konkrétnej osobe, voči poškodenému Ficovi, a nie voči celej vláde. Vyhlásil, že ministri Denisa Saková, Erik Tomáš (obaja Hlas-SD) alebo Jozef Ráž (nom. Smeru-SD) sú mu dokonca sympatickí.

Rozhodol sa poškodiť zdravie Fica, aby už nebol schopný vykonávať funkciu premiéra. Zámerne strieľal smerom dolu, do nôh, nechcel ho zabiť.

Impulzívne až agresívne konanie

Obžalovaný má sklon k impulzívnemu až agresívnemu konaniu. V čase spáchania skutku bola u neho prítomná zmiešaná porucha osobnosti, jeho rozpoznávacie a ovládacie schopnosti však boli zachované. Uvedomuje si protiprávnosť svojho konania.

Uvádza sa to v posudkoch znalcov z odboru psychiatrie a psychológie, ktoré v utorok čítali na ŠTS v Banskej Bystrici, kde sa koná proces s atentátnikom.

miesto atentátu na R. Fica
Na snímke vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico po streľbe po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej.Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Podľa znalcov obžalovaný celý život rebeloval voči režimu a autoritám, snažil sa zmeniť spoločnosť, chcel byť ten, kto rozhoduje a mal ambície, ktoré sa mu nepodarilo realizovať. Túžil niečo dokázať, dosiahnuť obdiv, pozornosť, uznanie, úspech. Po sedemdesiatke si uvedomoval, že sa mu čas kráti.

Výjazdové zasadnutie vlády preto mohol vnímať ako príležitosť, a teda ak by to neurobil, zlyhal by. Keďže sa mu nepodarilo dosiahnuť také narušenie zdravia u poškodeného, aby už nebol premiérom, nemožno u neho vylúčiť páchanie trestnej činnosti v prípade, že bude na slobode.

Fico na súd neprišiel

Predseda vlády, ktorý je v pozícii poškodeného, na súd neprišiel. Ako sa pred časom v médiách vyjadril, na súd s Jurajom Cintulom chodiť nemieni. Zastupuje ho jeho poradca, advokát David Lindtner.

Jurajovi Cintulovi hrozí doživotie. Najskôr čelil obvineniu z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchaného v štádiu pokusu. V júli 2024 došlo k zmene právnej kvalifikácie na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku.

Generálna prokuratúra SR v marci informovala o podaní obžaloby na Juraja Cintulu pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku spáchaný na chránenej osobe.

Podrobnosti o procese priniesla spred súdu v relácii Správy redaktorka Martina Jančiarová:

Zdroj: STVR

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko