Tri medvede, ktoré ohrozujú obyvateľov obce Cisna v pohorí Bieszczady na juhovýchode Poľska, nezastrelia. Dostanú obojky s čipmi, aby zásahový tím mohol sledovať ich polohu a uistiť sa, že neohrozujú ľudí. Uviedla to poľská ministerka životného prostredia Paulina Hennig-Klosková.
O bezpečnosť obyvateľov obce sa zatiaľ postará polícia, potvrdil pre TVN 24 námestník ministerky Mikolaj Dorožala.
„Vypracovali sme riešenie, ktoré je dobré pre ľudí aj zvieratá,“ napísala ministerka na sociálnej sieti. Uviedla, že sa vytvorí pracovná skupina, ktorá pomôže odkloniť medvede od ľudských obydlí. V rámci programu ochrany medveďa hnedého úrady tiež zabezpečia, aby medvede nehľadali potravu v blízkosti ľudských obydlí.
Námestník ministerky predtým navrhol prevoz problémových medveďov z Bieszczad do Tatier. Teraz hovorí, že z Tatier prídu do Bieszczad odborníci. Ich skúsenosti budú užitočné pri riešení problémov monitorovania medveďov a zosúladení požiadaviek na bezpečnosť ľudí a ochranu šeliem.
Poľské médiá začiatkom apríla informovali o prípade v Bieszczadoch, kde medvedica napadla v lese turistu, ktorý sa priblížil k nej a jej dvom mláďatám. Muž útok prežil, ale so zraneniami ho museli previezť do nemocnice.
Slovenská polícia zároveň potvrdila, že smrť 59-ročného muža pri Detve na strednom Slovensku skutočne spôsobil medveď. V reakcii na sériu útokov medveďov na ľudí, ktoré sa skončili zranením alebo smrťou, slovenská vláda schválila rozsiahly odstrel 350 medveďov.
Medvedie mäso v reštaurácii
Podľa oficiálneho sčítania žije na Slovensku vo voľnej prírode približne 1 200 medveďov. Zvyčajne sa vyhýbajú ľuďom, ale môžu zaútočiť na človeka pri nečakanom stretnutí alebo keď sa samice cítia so svojimi mláďatami ohrozené.
Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa neskôr na Facebooku napísal, že mäso z medveďov ulovených na Slovensku neskončí v kafilériách ako doteraz. Bude sa dodávať na konzumáciu.
Prisľúbil, že organizácie spadajúce pod ministerstvo životného prostredia, po splnení všetkých podmienok, budú ulovené zvieratá ponúkať na predaj. „Prečo? Pretože medvedie mäso sa dá jesť,“ napísal na sociálnej sieti Kuffa.
Medveďa hnedého chráni zákon a predaj alebo nákup mäsa z tohto cicavca zakazuje príslušné nariadenie EÚ. Slovenská inšpekcia životného prostredia sa vlani zaoberala prípadom, keď reštaurácia v obci Tatranská Štrba ponúkala medvedí guláš a medvediu škvarkovú nátierku.
Inšpekcia uložila pokutu užívateľovi poľovného revíru, ktorý mäso predával, a reštaurácii, ktorá ho kúpila.