Slovenskí vojaci budú môcť vo voľnom čase hrať videohry. Ministerstvo obrany im nakúpilo konzoly, hry či slúchadlá za 40-tisíc eur. Opozícia považuje nákup v čase konsolidácie za zbytočný výdavok. Podobné vybavenie využívajú aj armády iných krajín.
Virtuálne boje, adrenalínové preteky aj svet zločinu z pohodlia gauča. Aj takto budú môcť slovenskí vojaci po službe tráviť voľné chvíle. Podľa údajov z centrálneho registra zmlúv uzavrel rezort obrany tri kúpne zmluvy za približne 40-tisíc eur. Vojakom nakúpil 44 herných konzol, desiatky videohier a rôzne príslušenstvo vrátane virtuálnej reality, ovládačov a slúchadiel.
„Človek nevie, čo k tomu povedať. Nedávno ľudia protestovali pred ministerstvom zdravotníctva, že nemajú prístup k inovatívnym liekom. Odpoveď štátu, že na to nemáme peniaze. Zjavne na hry máme,“ kritizovala nákup rezortu obrany opozičná poslankyňa Martina Bajo Holečková (SaS).
Videohrám, ktoré vojakom v čase konsolidácie nakúpilo ministerstvo obrany za 40-tisíc eur, sa v reportáži v relácii Správy venoval redaktor Jakub Horáček:
V zozname nie sú žiadne špecializované vojenské simulácie. Ide o bežné akčné, športové a bojové hry určené na zábavu. Ministerstvo sme preto požiadali o vysvetlenie, ako majú vojakom reálne poslúžiť. Či bol takýto nákup primeraný aj vzhľadom na stav verejných financií. Odpovede sme do uzávierky nedostali.
Slovenskí vojaci nie sú jediní, ktorí majú vo voľnom čase prístup k herným konzolám. Podobné zariadenia využívajú napríklad armády v Izraeli a USA, nie ako náhradu výcviku, ale ako nenáročný doplnok, ktorý pomáha udržať pozornosť vojakov.
„Nekonečne scrollujú na sociálnych sieťach a podobne, čo je neproduktívne. Pokiaľ dostane k dispozícii hernú konzolu, kde musí v priebehu niekoľkých hodín dosiahnuť nejakú misiu, vyhrať, nájsť nejakú stratégiu. Ide to presne tým smerom, ktorým toho vojaka potrebujeme,“ zhodnotil bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
Kvalitná psychická regenerácia
Videohry môžu byť efektívnym nástrojom na psychickú regeneráciu vojakov, tvrdia odborníci. Teda nejde len o hru, ale aj o starostlivosť o duševné zdravie.
„Videohry majú tú výhodu, že sú interaktívne, že človek si precvičuje rôzne kognitívne schopnosti. Keď sa hrajú v kolektíve, utužuje sa kolektív a komunikácia medzi ľuďmi,“ uzavrel marketingový manažér štúdia Nine Rocks Games Jozef Vančo.
Virtuálna realita s príslušenstvom pribudne do kasární v Trenčíne a Nitre. Kam poputujú konzoly a hry, zatiaľ nie je špecifikované. Ministerstvo v minulosti darovalo podobné zariadenia. Pred Vianocami v roku 2023 ich dostali slovenskí vojaci v Bosne a Hercegovine.