Na hlavný obsah

Zákon o žandároch platí takmer mesiac, no uniformy, autá aj ľudia chýbajú. Odborník vidí problém inde

Žandársky zbor ho navyše nevyrieši.

Ilustračná snímka príslušníka Ozbrojených síl SR.
Ilustračná snímka príslušníka Ozbrojených síl SR. Foto: TASR/Martin Baumann

Zákon o žandároch vstúpil do platnosti 1. júla, no zatiaľ chýbajú uniformy, autá, ľudia a ďalšia logistika na to, aby mohla nová silová zložka štátu reálne vzniknúť.

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) chce zavedením Žandárskeho zboru pomôcť riešiť nedostatok policajtov, najmä v menších obciach, kde je problém zabezpečiť trvalú policajnú prítomnosť. V systéme aktuálne chýba vyše 3 700 príslušníkov.

Výcviku žandárov na Slovensku sa v relácii Rádiožurnál venoval redaktor Slovenského rozhlasu Peter Madro:

Zákon schválila Národná rada SR koncom mája. Žandári majú mať podobné právomoci ako policajti, vrátane možnosti použiť donucovacie prostriedky alebo zadržať osobu.

Podľa zákona budú môcť byť žandármi aj bývalí policajti, profesionálni vojaci či členovia armádnych záloh.

Služba je dobrovoľná, pričom za 20 dní po dvanásť hodín denne dostanú odmenu tritisíc eur. Do reálneho fungovania však zostáva ešte viacero krokov.

„V týchto dňoch budeme mať spoločné rokovanie na pracovnej úrovni, na úrovni ministrov, aby sme si prešli presne tieto otázky a informácie, v akom to je stave. A aby sme si nastavili vzájomnú spoluprácu medzi ministerstvom obrany a ministerstvom vnútra,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Na všetkom sa pracuje, tvrdí rezort

Ministerstvo obrany odkázalo, že už spustili proces prihlasovania záujemcov, ako aj obstarávanie výzbroje a výstroje.

„Prvý výcvik začne v septembri, pričom nové nasadenie bude po absolvovaní výcviku a je podmienené obstaraním a dodaním potrebnej výstroje a výzbroje. Žandári môžu vykonávať činnosť v poľnej vojenskej rovnošate s rukávom označeným Žandári. Na návrhu novej rovnošaty, znaku a označení vozidiel sa aktuálne pracuje,“ priblížilo tlačové oddelenie rezortu obrany.

Člen parlamentného brannobezpečnostného výboru Gábor Grendel (hnutie Slovensko) tento postup kritizuje. Podľa neho mali ministri rokovať ešte pred prijatím zákona. „To len dokazuje, že to celé bolo nepripravené. Celé je to improvizácia a nejaký čas trvá, kým obstaráte uniformy, kým vôbec urobíte nábor ľudí,“ uviedol Grendel.

Žandári problém nevyriešia

Bezpečnostný analytik Martin Královič pripomenul, že kým pred pár rokmi bol problém s nedostatkom policajtov najmä v Bratislavskom kraji, dnes sa tento problém týka celého západného Slovenska.

„Problém sa čím ďalej, tým viac rozširuje. Často sa stáva, že v niektorom okrese sa musia spájať jednotlivé obvodné oddelenia, aby dokázali spolu postaviť jednu hliadku. Mám informácie o okresoch, kde sa obvodné oddelenia striedajú v nočných zmenách,“ povedal Královič.

Dodal, že Žandársky zbor tento stav nevyrieši. Štát by sa mal podľa neho zamerať skôr na posilnenie kompetencií obecných a mestských polícií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál