Amerika, zdá sa, boj o Afriku zaspala a Európa už dávno prehrala. Situáciu využíva Čína, ktorá si svoj vplyv dlhodobo kupuje. Hoci Afriku často vnímame len v súvislosti s migráciou, analytici sa zhodujú, že ide o kľúčový kontinent budúcnosti.
Afrika má dnes necelých jeden a pol miliardy obyvateľov. Do roku 2050 ich bude podľa Organizácie Spojených národov (OSN) takmer dvojnásobok, viac než 2,5 miliardy. Také tempo nemá žiadny iný svetadiel. Pribudne pracovná sila, trhy, ale aj tlak na presídľovanie. Okrem toho je Afrika plná vzácnych nerastných surovín.
„Ghana je jednou z prvých krajín subsaharskej Afriky, ktorá nadviazala diplomatické vzťahy s Čínou,“ pripomenula hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.
Nie je to len Ghana, s ktorou Čína posilňuje priateľstvá. Vďaka investíciám naprieč kontinentom zlepšuje vzťahy s desiatkami krajín. Buduje železnice, prístavy, fabriky či cesty.
„Obrovským spôsobom sa navýšil nielen vzájomný obchod. Vlani obchod dosahoval takmer 300 miliárd. Čína je dnes jednou z mocností, ktorá skutočne pochopila význam Afriky,“ upozornil politický geograf Vladimír Baar.
„Čína Afriku nikdy nekolonizovala, neviedla proti nej vojnu a nikdy pre náš kontinent nepredstavovala historickú hrozbu. Čína navyše často prejavuje ochotu Afriku počúvať,“ uviedol predseda vlády Senegalu Ousmane Sonko.
Významu Afriky pre budúcnosť sa v reportáži v Správach venoval redaktor Michal Cimerman:
Zlatá baňa aj pre USA
To, že Afrika je zlatou baňou, si uvedomili aj vo Washingtone. „V posledných troch rokoch investovali v Afrike o niečo viac než Čína. Dôležitá je však tá zmena. Oni už nechcú takú masívnu, charitatívnu pomoc, ale chcú nadviazať rovnocenné vzťahy,“ skonštatoval Baar.
„Snažíme sa posilniť priateľstvá v Afrike, ktorá má obrovský ekonomický potenciál. Namiesto pomoci sa zameriavame na obchod,“ vyhlásil americký prezident Donald Trump.
A zatiaľ čo Američania a Číňania na kontinent sťahujú investície, bývalé koloniálne mocnosti z Európy pre naštrbené vzťahy a zlú spoločnú históriu odtiaľ odchádzajú a s nimi aj ich vojaci.
„Táto zmena je nevyhnutná. Partnerstvá v Afrike musíme nastaviť nanovo a zároveň musíme premeniť náš prístup k africkým krajinám a partnerom,“ povedal veliteľ francúzskych síl v Afrike Pascal Ianni.
„Európa zaostáva, nenašla zatiaľ cestu, ako obnoviť svoj vplyv v Afrike. Pritom Afrika by mala byť hlavnou ekonomickou sférou pre Európu,“ uzavrel Baar.