Digitálne technológie môžu prispievať k osamelosti ľudí. Švédsko chce proti tomu bojovať. Krajina zavádza pilotný program, v rámci ktorého poskytuje zamestnancom platené voľno a finančné príspevky na to, aby mohli viac času tráviť s blízkymi.
Čas a peniaze môžu využiť na aktivity napríklad s osamelými starými rodičmi. Každý týždeň platená 15-minútová prestávka v práci, počas ktorej môžete napríklad zavolať rodičom alebo hodina mesačne, ktorú môžete spolu stráviť pri obede.
K tomu príspevok približne 90 eur, aby si každý mohol za spoločné aktivity zaplatiť. Peniaze môžete utratiť v kaviarni, v kine, divadle alebo inde, dôležité je len jedno – stretávať sa pritom s inými ľuďmi.
Reportáž o boji proti osamelosti do relácie Správy pripravila redaktorka Martina Jančeková:
Yasmine Lindbergová pracuje v lekárni, ktorá program odštartovala. „Tento čas a finančnú podporu využívam na to, aby som si zašla na kávu a koláč, stretávam sa s priateľmi, chcem s nimi byť osobne, nie cez mobil. Tiež beriem pravidelne otca do kvetinovej záhrady, pretože miluje kvety a odkedy zomrela mama, je osamelý,“ vysvetlila 46-ročná Yasmine.
Skĺbenie práce a osobného života
Podľa odborníkov sú takéto finančné príspevky síce užitočné, ale dôležité je dlhodobo umožniť ľuďom, aby vedeli lepšie skĺbiť prácu a osobný život.
„Pätnásť minút je možno málo, ale nápady, ktoré by skrátili pracovný deň na šesť hodín alebo by zaviedli štvordňový pracovný týždeň, by výrazne zmenili rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom človeka, a to môže pomôcť,“ zhodnotil sociológ na Lund University Chris Swader.
Osamelosť rieši veľmi pozorne aj švédska vláda. Podľa tamojšieho úradu verejného zdravotníctva sa v krajine s viac ako desiatimi miliónmi obyvateľov približne 600-tisíc dospelých často cíti osamelo, a viac ako milión sa nemá s kým podeliť o svoje vnútorné pocity.
Minister zdravotníctva Jakob Forssmed to označil za zásadný problém. Mnohé výskumy totiž ukazujú, že u osamelých ľudí stúpa počet vážnych ochorení a dokonca aj riziko predčasnej smrti.
