Ministerstvo práce predkladá do medzirezortného pripomienkového konania zákon, ktorý má riešiť záškoláctvo.
Ak bude mať školák viac ako 60 neospravedlnených hodín, prídavok na dieťa bude nasledujúce tri mesiace poberať osobitný príjemca, ktorým je zväčša obec.
Ak nedôjde k náprave, rodičia prídu o prídavok úplne. Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) hovorí o ďalších dôvodoch na odobranie prídavku.
„Neprihlásenie dieťaťa do školy, respektíve nenastúpenie dieťaťa do školy alebo do povinného ročníka materskej školy, po ďalšie priestupky na úrovni školy. Ďalším dôvodom budú priestupky páchané mimo školy,“ priblížil.
Problém so záškoláctvom majú podľa komisára pre deti Jozefa Mikloška často rómske komunity. „Robili sme viaceré monitoringy. Minule to bolo v priemere 196 vymeškaných hodín, teraz to dokonca stúplo na 199. Priemerné dieťa z komunity chodilo do školy sedem mesiacov, keď do toho zarátame prázdniny,“ uviedol Mikloško.
Viaceré ľudskoprávne organizácie návrh kritizujú pre znaky systémovej diskriminácie. Súčasťou návrhu je aj trestanie náhradných rodičov či rodičov cudzincov.
O zákone proti záškoláctvu sme informovali aj v Správach:
