Pri pobreží Grécka zaznamenali výskyt jedovatej cudzokrajnej ryby. Morský štvorzubec striebropásy, žijúci v Tichom a Indickom oceáne, sa do Stredomoria dostal cez Suezský prieplav. V južnej časti Grécka ohrozuje morské ekosystémy a rybolov. Grécki rybári a úrady sa však tento rok rozhodli populáciu štvorzubca obmedziť. Podrobnosti v Ranných správach poskytla spolupracovníčka v Grécku Soňa Dorňáková Stamu.
Podľa expertov aj rybárov sa populácia tejto ryby stále zvyšuje a rybári vyhlásili takzvaný národný rybolov. „To znamená, že všetci rybári v Grécku dostali pokyn, aby túto jedovatú rybu lovili za istých podmienok,“ povedala Stamu.
Dodala, že aj grécke úrady už uvažujú o tom, že rybárom budú poskytovať finančný bonus za vylovenie tejto ryby. „Aj úrady vidia, že populácia ryby sa tu zvyšuje a obávajú sa, aby to tento rok nemalo negatívny vplyv na turistický ruch,“ povedala.
Finančnú pomoc poskytuje už niekoľko rokov aj Cyprus, kde je populácia tejto jedovatej ryby stále vysoká. „Pilotne už ten finančný bonus beží na Kréte,“ doplnila. Spresnila, že rybu okrem pobreží Kréty spozorovali aj v južných moriach okolo Attiky.
Rozhovor so Soňou Dorňákovou Stamou sme odvysielali v Ranných správach:
Poškodzuje siete a hryzie
„Rybári s ňou majú veľký problém, pretože tá ryba im poškodzuje siete, má silné zuby. Tiež požiera miestne ryby, takže rybári sa veľmi obávajú, aby tu nebola narušená ekologická rovnováha,“ povedala. Tiež dodala, že štvorzubec sa rýchlo rozširuje, pretože podľa odborníkov ukladá až milión vajíčok ročne.
Pre plavcov však predstavuje podľa odborníkov nebezpečenstvo len výnimočne, hoci boli zaznamenané prípady pohryznutia. „Upozorňujú, že ryba nie je útočná, a plavci si ju nemajú všímať, nemajú na ňu siahať,“ povedala.
