Na hlavný obsah

Slovenský priemysel tvrdí, že platí štvrtú najvyššiu cenu za elektrinu v EÚ, žiada lepší prístup k obnoviteľným zdrojom

Firmy chcú nakupovať zelenú elektrinu priamo od výrobcov.

Na ilustračnej snímke zamestnanci v závode.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Zástupcovia priemyslu žiadajú lepší prístup k obnoviteľným zdrojom. Firmy by si rady objednávali zelenú elektrinu priamo od výrobcov. Tomu však momentálne bránia vysoké poplatky a byrokracia. Ministerka hospodárstva sľubuje v rámci chystaného prorastového balíčka nápravu.

Slovenský priemysel podľa jeho zástupcov platí štvrtú najvyššiu cenu za elektrinu v Európskej únii. Viac stojí elektrina len v Írsku, na Cypre a v Nemecku.

Riešenie vidia zástupcovia priemyslu v priamom nákupe elektriny od výrobcov. „Máme dobré príklady a riešenia zo sveta, z Austrálie, Indie, z krajín, kde naozaj už kombinácia slnka, vetra a baterkového úložiska prináša výrazne nižšie ceny,“ uviedol prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek.

Obnoviteľné zdroje potrebuje priemysel nielen pre nižšiu cenu. Hlavne automobilky totiž ekologickejšiu výrobu požadujú. „Všetky automobilky na Slovensku zelenú energiu využívajú, to chceme aj od našich dodávateľov. Cena a kvalita už nestačia,“ zdôraznil Matušek.

Zelenšiu výrobu navyše podporuje aj Európska únia. Obnoviteľné zdroje na Slovensku napriek tomu nepribúdajú.

Obnoviteľným zdrojom a priemyslu sa v Správach venoval redaktor Boris Novotňák:

Zdroj: STVR

„Momentálne regulačný úrad, okrem povinného poplatku za pripojenie, predražuje hlavne prevádzku týchto veľkých zdrojov tzv. poplatkom za prístup do sústavy,“ vyjadril sa člen výkonného výboru Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky (SAPI) Ján Lacko.

„Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už dnes svojou regulačnou politikou v plnej miere podporuje rozumný rozvoj obnoviteľných zdrojov energií, a s tým spojené využívanie dlhodobých zmlúv na nákup elektriny (PPA),“ reagoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Podporiť dohody medzi výrobcami elektriny a priemyslom chce aj ministerstvo hospodárstva v rámci jesenného balíčka prorastových opatrení.

„Niektoré veci sme aj v rámci energetického zákona uľahčili tak, že rozhoduje vláda v nariadení, ako napríklad je to okruh vybraných zraniteľných, aby sme to vedeli meniť podľa situácie,“ vyhlásila ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

Priemysel záujem rezortu víta. Zdôrazňuje, že bez obnoviteľných zdrojov energie nebude vedieť získať nových investorov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika