Slovenský startup vyvíja technológiu, ktorá mení kontaminovanú vodu na pitnú. Pomôcť môže aj v krízových oblastiach a využije ju aj armáda. Podrobnosti v Ranných správach poskytli biotechnológovia Rastislav Krampl a Oliver Pukalík.
Krampl vysvetlil, že technológia pozostáva z integrácie rôznych súčasných aj inovatívnych metód filtrácie. „Toto riešenie je plne automatizované a dajú sa k nemu pripájať rôzne senzory, aby bolo možné vyhodnocovať v reálnom čase,“ povedal.
Pukalík dodal, že ide o viacstupňovú filtráciu. „Naša technológia je na základe detekcie schopná určiť, ako intenzívne musí kontaminanty riešiť, resp. aký stupeň filtrácie zvoliť na to, aby sa ich určite zbavila,“ povedal.
Technológia podľa tvorcov dokáže odstrániť mikrobiálne, amébové i chemické znečistenie. „To je troška náročnejšie, lebo molekuly sú menšie a membrány musia byť uzatvorenejšie,“ doplnili. Dôležité podľa nich je, aby bolo riešenie cenovo dostupné a aby nebola vysoká energetická spotreba.
Vysvetlili, ako zariadenie pomocou senzorov uskutočňuje analýzu. „Senzory sú schopné snímať rôzne parametre vody, ktorá preteká našou technológiou, a na základe toho, aké signály dostávajú, dokážu vyhodnotiť, akú časť filtrácie použijú na danú časť vody,“ uviedli.
Celý rozhovor sme odvysielali v Ranných správach:
Využitie v praxi
Pracujú aj na systéme AquaShield pre armádu. Táto technológia je mobilná a vojaci si ju vedia zobrať so sebou tam, kam potrebujú.
„Môžeme si ju predstaviť tak, že naša technológia nasaje vodu z jazera alebo z rieky, kde je to potrebné, a vojakovi do niekoľkých momentov vyjde cez kohútik voda, ktorú si vie načapovať do fľaše a vypiť ju, a zároveň sa neotrávi,“ vysvetlil Pukalík.
Krampl doplnil, že toto zariadenie bude mať aj autonómny zdroj energie, ktorý nebude potrebné nikam pripájať. „Stačí ho umiestniť k zdroju vodu,“ povedal. To má podľa neho využitie pri chemickom alebo biologickom útoku.
Tvorcovia by podľa svojich slov však boli radi, ak by technológia pomohla aj záchranárom, hasičom, či bežným ľuďom.
