Na hlavný obsah

Na sobotu vydal SHMÚ najvyššiu výstrahu pred teplom: Horúčavy môžu niekde dosiahnuť až 38 stupňov

V platnosti sú výstrahy.

Na ilustračnej snímke slnko.
Na ilustračnej snímke slnko. Foto: Unsplash

Horúčavy potrápia vo štvrtok (25. 6.) obyvateľov na veľkej časti územia Slovenska. Najvýraznejšie sa prejavia na juhozápade a juhu stredného Slovenska, pre tieto oblasti vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zvýšenú výstrahu 2. stupňa. Ešte väčšie horúčavy hrozia v nasledujúcich dňoch.

V okresoch Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho i v južnej časti Banskobystrického kraja môže teplota v popoludňajších hodinách dosiahnuť až 35 stupňov Celzia. Výstraha 2. stupňa platí od 12.00 h do 18.00 h.

V rovnakom čase platí aj výstraha 1. stupňa z dôvodu vysokých teplôt pre okresy na Považí, hornej Nitre, Pohroní, Novohrade, Gemeri i dolnom Zemplíne. Teplota sa v týchto regiónoch môže popoludní dostať podľa SHMÚ nad 33 stupňov.

mapka SHMÚ
Vo viacerých okresoch je 3. stupeň výstrahy.Foto: SHMÚ

Meteorológovia varujú, že s podobnými teplotami je potrebné rátať aj v ďalších dňoch, pričom v sobotu (27. 6.) bude na juhozápade a juhu Slovenska platiť najvyššia výstraha 3. stupňa. Očakávaná teplota bude atakovať vyše 38 stupňov Celzia.

Dostatočne piť a obmedziť pohyb

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v súvislosti s teplotami upozorňuje, že medzi rizikové skupiny obyvateľstva patria deti, starší ľudia, tehotné ženy či chronicky chorí ľudia. Sú to najmä osoby so srdcovocievnymi, dýchacími či mentálnymi ochoreniami alebo s nadváhou.

„Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie, zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie. Extrémnym prípadom sú vážne kolapsové stavy, ktoré môžu viesť za určitých podmienok až k prípadným úmrtiam osôb, najmä u rizikových skupín,“ varuje ÚVZ.

Dôležitou zásadou podľa neho je dôsledné dodržiavanie pravidelného pitného režimu, a to aj v prípade, že sa nedostaví smäd. Treba tiež obmedziť fyzickú aktivitu.

Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra (MV) SR odporúča vhodne si rozvrhnúť aktivity a medzi 12.00 h a 16.00 h sa nezdržiavať na priamom slnku.

„Dodržiavajte pitný režim a ľahšie sa stravujte. Vhodne sa oblečte a obmedzte telesnú záťaž,“ radí MV. Odporúča tiež aspoň raz denne sa osviežiť vlažnou sprchou.

Varuje aj pred ponechaním detí či zvierat na priamom slnku alebo v zaparkovaných automobiloch. Vysoké teploty a sucho výrazne zvyšujú aj riziko vzniku požiarov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko