Výlety k vode a návraty do príjemne vychladených domovov. Takto vyzerajú letné dni mnohých ľudí. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR prináša praktické rady, ako zvládnuť horúčavy bezpečnejšie.
V bazénoch a jazerách hľadajú mnohí osvieženie a úľavu pred horúčavami. Hygienici odporúčajú sledovať kvalitu vody na stránkach regionálnych úradov a nekúpať sa v znečistenej vode.
„Pokiaľ páchne po moči alebo páchne po nejakom inom prostriedku, po olejoch alebo prípadne javí aj známky znečistenia aj na povrchu, nikdy sa v takejto vode nekúpte,“ priblížila hlavná hygienička Tatiana Červeňová.
Rizikom je podľa lekára aj skákanie do vody. Teplotný rozdiel medzi rozpáleným telom a chladným prostredím, môže organizmu uškodiť a skončiť fatálne.
Odporúčaniam hygienikov sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka Veronika Britaňáková:
„Neskáčme bez toho, že si navlhčíme jednotlivé časti tela, priamo do vody. Nevieme vyregulovať reflex, ktorý spôsobí to, že pri veľkom rozdiele teploty skoku do vody sa zhlboka nadýchneme, akonáhle sa toto udeje, aj olympijský víťaz v plávaní sa utopí,“ vysvetlil všeobecný lekár Daniel Chovan.
Opatrný treba byť aj pri nastavovaní klimatizácie, hoci nás počas horúčav láka vychladiť miestnosť čo najviac. „Na základe štúdie a odporúčaní by teplotný rozdiel nemal byť viac ako päť až sedem stupňov medzi vnútorným prostredím, v ktorom pracujeme alebo pobývame, a vonkajším prostredím,“ doplnila Červeňová.
„Stále sa toto číslo opakuje dookola, ale sme svedkami toho, že vonku máme 38 stupňov a klimatizácia je nastavená na 18. To sú veľké teplotné rozdiely aj pre mladšie organizmy, nielen pre staršie vekové skupiny. A tohto by sme sa mali vo všeobecnosti vyvarovať,“ upozornil lekár.
Vyhýbať by sme sa tiež mali priamemu slnku najmä medzi jedenástou a šestnástou hodinou. Okrem dodržiavania pitného režimu, odborníci odporúčajú konzumovať ľahšie jedlá.
