Americký prezident Donald Trump sa chystá pricestovať na samit NATO, ktorý sa koná na začiatku júla v Ankare.
Píšu to dnes turecké médiá s odvolaním sa na svoje zdroje.
Turecký minister zahraničia Hakan Fidan tiež potvrdil, že s Trumpovou účasťou na rokovaní Turecko počíta.
Podľa tureckých médií Trump účasť na júlovom samite potvrdil v telefonáte, ktorý mal 20. mája s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Samitu sa zvyčajne zúčastňujú prezidenti či premiéri členských krajín NATO. Tento rok sa koná 7. a 8. júla v Ankare.
„Pokiaľ viem, tak áno, plánuje prísť,“ uviedol v utorok na otázku ohľadom Trumpovej účasti na samite v Ankare šéf tureckej diplomacie Fidan. Aj podľa neho Trump vyjadril svoj zámer priletieť na samit v rozhovore s Erdoganom.
Od vstupu do úradu v minulom roku Trump Severoatlantickú alianciu niekoľkokrát kritizoval. Naposledy sa tak stalo napríklad kvôli postojí spojencov k jeho návrhu zriadiť námornú misiu pre Hormuzský prieliv. Trump tiež európske krajiny NATO a Kanadu kritizoval za podľa neho nedostatočné výdavky na obranu. Vlani sa aliančné štáty zaviazali do roku 2035 armádne výdavky zvýšiť na najmenej 3,5 percenta HDP. (ČTK)