Bývalého španielskeho ministra dopravy Ábalosa odsúdili na 24 rokov väzenia za korupciu.
Ide o prvý verdikt v rámci série škandálov, do ktorých sú zapletení predstavitelia vládnej strany PSOE.
Najvyšší súd v pondelok (22. 6.) Josému Luisovi Ábalosovi udelil trest za viaceré trestné činy vrátane členstva v zločineckej organizácii, úplatkárstva, sprenevery či zneužívania vplyvu. Prípad súvisel s manipuláciou s verejnými zákazkami na obstaranie zdravotníckeho materiálu počas pandémie COVID-19.
Na 19 rokov väzenia súd odsúdil Ábalosovho bývalého poradcu Kolda Garcíu. Štyri a pol roka väzenia dostal podnikateľ Víctor de Aldama, súd však jeho trest podmienečne odložil vzhľadom na spoluprácu pri odhaľovaní podvodu.
Proces sa týkal jedného z mnohých prípadov korupcie, do ktorých sú zapojení ľudia z okolia premiéra Pedra Sáncheza. Jeho ľavicová vláda sa k moci dostala pred ôsmimi rokmi aj vďaka sľubu očistiť politiku od korupcie.
Hoci je Sánchez terčom kritiky opozície i spojencov, on sám nebol v žiadnom z prípadov menovaný a tvrdí, že ide o súčasť kampane na jeho zosadenie. (TASR, AFP, Reuters)