Český premiér A. Babiš verdikt k účasti P. Pavla na samite NATO rešpektuje.
Prezident Českej republiky (ČR) Petr Pavel vo svojom príspevku verdikt privítal.
Ústavný súd ČR v stredu (24. 6.) predbežným opatrením uložil vláde, aby zaistila účasť Pavla na nadchádzajúcom samite NATO v Ankare.
Plénum ÚS podľa predsedu súdu Josefa Baxu rozhodlo, že sa prezidentovou kompetenčnou žalobou bude vzhľadom na naliehavosť zaoberať prednostne.
Celý proces však bude trvať dlhší čas, preto súd vyhovel Pavlovmu návrhu na vydanie predbežného opatrenia. Tento krok Vydanie prezidentovi jednorazovo umožní zúčastniť sa na tejto zahraničnej ceste, konečné rozhodnutie v spore týkajúce sa zastupovania ČR na samitoch NATO vo všeobecnosti súd ešte len vydá.
Pavel na Facebooku napísal, že stredajší verdikt ÚS ČR „zohľadňuje doterajšiu prax a zabezpečuje kontinuitu zastupovania krajiny na summite NATO“. „Toto opatrenie zároveň zaručuje, že účasť na rokovaniach bude riadne pripravená a administratívne zvládnutá,“ uviedol.
Český prezident sa rozhodol kompetenčnú žalobu podať v reakcii na pondelkové rozhodnutie vlády, že nebude členom českej delegácie na summite NATO v Ankare. Pavel toto rozhodnutie označil za za bezprecedentné a mimoriadne nešťastné a zdôraznil, že zastupovanie štátu navonok je ústavnou právomocou prezidenta.
Babiš v reakcii uviedol, že to rešpektuje, ale že nie je správne, ak na seba ústavní činitelia podávajú žaloby na ústavný súd. (TASR)