Dvanásť členských krajín EÚ nalieha na eurokomisiu, aby odložila ustanovenia novej normy o znižovaní emisií metánu.
Žiadajú odklad na najmenej tri roky.
Štáty to odôvodňujú obavami o energetickú bezpečnosť Európy v čase geopolitickej nestability. Český návrh bude predmetom diskusie na dnešnom rokovaní únijných ministrov energetiky, ktoré sa koná v Luxemburgu.
Nariadenie o emisiách metánu v energetike by malo začať platiť 1. januára 2027. Dovozcovia fosílnych palív podľa neho musia príslušným vnútroštátnym orgánom každoročne poskytovať podrobné a hlavne nezávisle overené informácie o emisiách metánu spojených s dodávanou energiou.
V súvislosti s energetickou krízou, ktorá nastala po vypuknutí konfliktu v Hormuzskom prielive, má mnoho štátov EÚ obavy, že dodržiavanie normy týkajúcej sa emisií metánu by mohlo viesť k obmedzeniu dovozu plynu a ropy od zahraničných dodávateľov do Európskej únie.
Českú výzvu podpísalo ďalších jedenásť krajín: Belgicko, Bulharsko, Maďarsko, Taliansko, Litva, Holandsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Švédsko. (ČTK)