Francúzska spoločnosť je vplyvom extrémnych teplôt nútená prehodnotiť svoj postoj ku klimatizácii.
V stredu už druhý deň po sebe padol vo Francúzsku rekord pre najteplejší deň.
Priemer denných a nočných teplôt dosiahol 30 stupňov. Na mnohých miestach v krajine teplota preskočila vyše 40 stupňov. Svoj názor po vlnách horúčav začala meniť aj environmentalistická ľavica, ktorá doteraz považovala klimatizáciu za najhoršie riešenie klimatických zmien, napísala stanica BBC.
Debatu o klimatizáciách rozpútala tento týždeň pravicová politička Marine Le Penová, ktorá naliehala na masívne dotovanie týchto zariadení. V súčasnosti je vo Francúzsku klimatizáciou vybavených iba 25 percent domácností. Napríklad v Španielsku a Taliansku je to 50 percent a v USA a Japonsku dokonca 90 percent.
Taktiež francúzske nemocnice či školy sú klimatizáciou vybavené iba zriedka. Aj to bol dôvod, prečo tento týždeň museli tisíce škôl prerušiť na celé dni výučbu a viacerí zdravotníci sa sťažovali na neznesiteľné podmienky v nemocniciach.
Pod tlakom teplotných podmienok si začali aj odporcovia klimatizácií uvedomovať, že sa tieto zariadenia nepochybne stanú súčasťou reakcie krajiny na globálne otepľovanie, píše BBC.
Šéfka francúzskych Zelených Mária Tondelierová vyhlásila, že klimatizácia bude potrebná v školách a nemocniciach. „Sú miesta, kde sa bez nej teraz jednoducho nezaobídeme,“ pripustila.
Ide o významný posun v názore strany Zelených na klimatizáciu, upozornila BBC. Odporcovia tejto technológie, vrátane Tondelierovej, doteraz tvrdili, že uchyľovanie sa ku klimatizácii zďaleka nerieši príčiny globálneho otepľovania, ale iba zmierňuje jeho následky.
Argumentovali, že to len pomáha urobiť následky globálnej zmeny klímy znesiteľnejšími, čím však odvádza pozornosť od boja proti jej príčinám. (ČTK, BBC)