Na čele vysokého vatikánskeho úradu sa po prvýkrát ocitne žena, ktorá nie je rehoľníčkou.
Od 1. novembra sa šéfkou Dikastéria pre komunikáciu stane mexicko-americká novinárka Maria Montserrat Alvaradová.
V tejto funkcii bude dohliadať na chod vatikánskych médií. Hovorcom Vatikánu zostáva Matteo Bruni.
Alvaradová sa narodila v Mexiku, študovala a pracovala v Spojených štátoch. Od roku 2023 vedie spravodajskú sekciu katolíckej televíznej siete EWTN so sídlom v Spojených štátoch. Alvaradová sa v minulosti venovala témam ako náboženská sloboda a angažovala sa v cirkevnom školstve.
Prvú nomináciu ženy na čelo vysokých vatikánskych úradov uskutočnil pápež František, keď za šéfku orgánu dohliadajúceho na rehoľné rády vymenoval taliansku mníšku Simonu Brambillovú. Súčasný pápež Lev XIV. ju v tejto funkcii potvrdil a teraz urobil ďalší krok vo feminizácii vysokých vatikánskych funkcií vymenovaním prvej ženy, ktorá nezasvätila svoj život cirkvi.
Je známe, že pápež František mal s EWTN zlé vzťahy a v minulosti ju nepriamo označil za televíziu, ktorá neustále hovorí zle o pápežovi. Voľbou Alvaradovej prináša Lev XIV., prvý pápež narodený v USA, do Vatikánu osobnosť úzko spätú s americkým katolíckym prostredím.
Dikasterium pre komunikáciu nechal v roku 2015 zriadiť pápež František v rámci reorganizácie vatikánskych úradov. Hlavnou úlohou úradu je zabezpečiť šírenie oznámenia pápeža a katolíckej cirkvi do sveta. Úrad, ktorý fakticky riadi vatikánsku propagandu, doteraz viedli dvaja prefekti pôvodom z Talianska. (ČTK)