Poľská vláda sa chystá zvýšiť daň z alkoholu a cukru, aby získala viac peňazí do zdravotníctva.
V najbližších desiatich rokoch tak dúfa vybrať 18 miliárd zlotých.
Podľa agentúry Bloomberg to uviedlo poľské ministerstvo zdravotníctva. Daň na alkoholické nápoje by sa v budúcom roku mala zvýšiť o 15 percent, čo by štátnemu rozpočtu ročne prinieslo 1,8 miliardy zlotých.
Ministerstvo chce tiež zvýšiť daň z malých fliaš alkoholu a z cukru. Odôvodňuje to ich škodlivými dopadmi na zdravie.
Poľskému systému zdravotnej starostlivosti schádzajú peniaze dlhodobo. Podľa Bloombergu môže stav zdravotníctva poškodiť pred parlamentnými voľbami koncom budúceho roka vládnucu stranu premiéra Donalda Tuska.
Národný fond zdravotníctva, teda štátna agentúra zodpovedná za financovanie verejného zdravotníctva, nedávno zaviedol obmedzenia pre niektoré liečebné postupy. Urobil tak pre obavy z deficitu, ktorý odhaduje na 20 miliárd zlotých.
Pred časom navyše vzbudil pozornosť škandál okolo mladého lekára a člena Tuskovho politického zoskupenia Občianska koalícia (KO) Dawida Kacprzyka. Objavili sa správy o jeho vysokých zárobkoch a nezrovnalostiach ohľadom starostlivosti o niektorých pacientov vo varšavskej nemocnici, kde pracoval.
Poľsko by tento rok mohlo vykázať najväčší rozpočtový deficit zo všetkých krajín Európskej únie, píše Bloomberg. Vláda sa pokúša vybalansovať vysoké sociálne výdavky s potrebou investovať veľké sumy do obrany.
Zvýšenie daní ešte môže zabrániť prezident Karol Nawrocki, ktorého vo voľbách podporovala opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS). Už vlani vrátil podobný návrh zákona. (ČTK, Bloomberg)