Prípadov demencie na Slovensku každoročne pribúda, príčinou je aj starnutie populácie.
U žien sa ochorenie objavuje dvakrát častejšie ako u mužov, čo súvisí aj s dĺžkou života.
Potvrdil to výskum, ktorý uskutočnil Neuroimunologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ministerstvo zdravotníctva. Zistenia prezentovali vo štvrtok (25. 6.) na tlačovej konferencii. Ide o prvý výskum svojho druhu na Slovensku.
V roku 2023 bolo známych viac ako 84-tisíc prípadov, do roku 2040 to môže byť o približne 84 percent viac. Ročný počet novozachytených prípadov sa medzi rokmi 2016 a 2023 pohyboval priemerne okolo 13 700. Za nárastom bude v budúcnosti najmä starnutie populácie.
„Tento demografický tlak bude pôsobiť nezávisle od zmien v liečbe či prevencii a vyžiada si systematické posilnenie kapacít ambulantnej, dlhodobej aj neformálnej opatrovateľskej starostlivosti. Aj preto sme na pôde Ministerstva zdravotníctva SR iniciovali vznik Národného programu pre demencie, ktorý prinesie komplexné riešenia,“ uviedol riaditeľ ústavu Norbert Žilka.
Poukázal, že medzi krajinami Európskej únie patrí Slovensko k tým rýchlejšie starnúcim. Progresívny rast demencií predstavuje nielen vážnu medicínsku, ale aj spoločenskú hrozbu. Do roku 2040 môže krajina očakávať 24-tisíc prípadov ročne. Celkový počet pacientov by mohol vzrásť na 156-tisíc.
Predseda SAV Martin Venhart je podľa svojich slov rád, že si výsledky výskumu nachádzajú cestu k tvorbe verejnej politiky. „Prvá slovenská epidemiologická štúdia demencií ukazuje, že spolupráca vedy a ministerstva zdravotníctva dokáže produkovať výsledky s reálnym dosahom na životy ľudí. O to viac, že ide o veľmi vážny problém, s potenciálom ohroziť celý systém fungovania verejného zdravotníctva,“ poznamenal.
U žien sa ochorenie objavuje dvakrát častejšie ako u mužov. Matej Mišík z Masarykovej univerzity v Brne, ktorý na výskume pracoval, poukázal, že prevládanie žien medzi pacientmi je z veľkej miery spojené s ich vyššou dĺžkou dožitia, pretože veľká časť prípadov vznikne po 85. roku života.
Najviac prípadov registruje slovenské zdravotníctvo v Prešovskom a Košickom kraji. Poukázal, že s demenciou sú spojené náklady, ktoré budú zvyšujúcim sa počtom prípadov rásť. Náklady nemá len zdravotníctvo, ale celá spoločnosť. (TASR)