Ruské strategické bombardéry typu Tu-160 absolvovali 16-hodinový let nad neutrálnymi vodami Barentsovho a Nórskeho mora.
Sú schopné niesť riadené strely. Misia zahŕňala aj nácvik tankovania paliva vo vzduchu.
Na platforme Telegram to oznámilo ruské ministerstvo obrany. Bombardéry počas letu, ktorý ministerstvo označilo za rutinný, sprevádzali stíhačky MiG-31. V určitých úsekoch ich let monitorovali aj zahraničné stíhačky, ruské ministerstvo však nespresnilo, z ktorých krajín pochádzali. Na severe Rusko hraničí s členskými štátmi NATO – Nórskom a Fínskom.
Ministerstvo zároveň uviedlo, že jeho lietadlá pravidelne vykonávajú lety nad neutrálnymi vodami Arktídy, severného Atlantiku, Tichého oceánu, Baltského a Čierneho mora. „Všetky lety sa vykonávajú v prísnom súlade s medzinárodnými pravidlami pre využívanie vzdušného priestoru,“ doplnilo ruské ministerstvo obrany.
Strategické bombardéry Tu-160 a Tu-95MS, ako aj bombardéry dlhého doletu Tu-22M3, sú súčasťou tzv. jadrovej triády Ruska, môžu sa však používať aj na útoky konvenčnými raketami a bombami vrátane striel s plochou dráhou letu. (TASR, Reuters)