Séria strelieb v Chicagu si od piatkového večera vyžiadala sedem mŕtvych a 38 zranených.
Prezident Donald Trump naznačil, že uvažuje o vojenskej intervencii v tomto meste.
„Prečo mi guvernér Pritzker nevolá so žiadosťou o pomoc? O mesiac by som mohol z Chicaga urobiť bezpečné mesto, o rok by sa stalo jedným z najbezpečnejších!“ napísal v nedeľu (21. 6.) Trump na sociálnej sieti Truth Social.
Trump od svojho vlaňajšieho nástupu do Bieleho domu s deklarovaným cieľom boja proti kriminalite vyslal jednotky Národnej gardy do miest ovládaných demokratmi, vrátane New Orleansu v Louisiane, Washingtonu či Memphisu v Tennessee.
Demokratický guvernér J.B. Pritzker, o ktorom sa špekuluje ako o možnom kandidátovi v demokratických primárkach pred prezidentskými voľbami v roku 2028, opakovane odmieta Trumpove vyhrážky nasadením Národnej gardy v Chicagu.
Hoci údaje chicagskej polície tento rok ukazujú mierny nárast počtu incidentov streľby v porovnaní s prvou polovicou minulého roka, miera násilnej trestnej činnosti v posledných niekoľkých rokoch v Chicagu, podobne ako v ďalších amerických mestách, klesla.
Od piatka v Chicagu vypukla streľba pri viac ako 20 incidentoch, vyplýva z predbežných informácií zdieľaných mestskou políciou.
Pri jednom z nich v piatok utrpelo strelné poranenie najmenej dvanásť ľudí stojacich v hlúčiku na ulici po tom, čo pri nich zastavilo vozidlo typu SUV a dvaja ľudia vo vnútri začali strieľať. Medzi zranenými bolo osem mužov a štyri ženy vo veku od 17 do 47 rokov.
Streľba sa odohrala na sviatok Juneteenth, ktorý pripomína koniec otroctva v krajine. Niekdajší prezident Barack Obama v ten deň v meste slávnostne otvoril svoje nové prezidentské centrum. (TASR, AP)