USA a členovia Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive vylúčili akékoľvek pokusy o zavedenie ciel na tranzit v Hormuzskom prielive.
Na zasadnutí v hlavnom meste Bahrajnu Manáme sa zúčastnil aj Marco Rubio.
Ministri „zdôraznili dôležitosť opätovného otvorenia Hormuzského prielivu a konštatovali, že voľná, bezpodmienečná a neobmedzená plavba vrátane práva na tranzitný prechod zaručeného medzinárodným právom zostáva kľúčová pre regionálnu a globálnu bezpečnosť“, uvádza sa v spoločnom vyhlásení zo zasadnutia, na ktorom sa v hlavnom meste Bahrajnu Manáme zúčastnil aj minister zahraničných vecí USA Marco Rubio.
Zúčastnené strany tiež privítali spoločnú iniciatívu Ománu a Medzinárodnej námornej organizácie (IMO) zameranú na viac ako jedenásťtisíc námorníkov, ktorí uviazli v Perzskom zálive v dôsledku vojny na Blízkom východe.
Rubio v rámci zahraničnej cesty navštívil Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Bahrajn, ktoré sa stali počas vojny terčom intenzívnych útokov, pričom ich ubezpečil, že sa v rámci dohody zohľadnia aj záujmy krajín Perzského zálivu.
Minister predtým vo štvrtok (25. 6.)varoval, že by iránske mýto v Hormuzskom prielive mohlo podnietiť ďalšie krajiny k spoplatneniu vodných ciest, čo by následne spôsobilo „absolútny chaos“. (TASR, TASS)