V Hormuzskom prielive bol zasiahnutý neidentifikovaným projektilom tanker, plavidlo bolo poškodené na mostíku.
Informovala o tom dnes britská agentúra pre námornú bezpečnosť UKMTO.
Podobný incident sa stal vo štvrtok (25. 6.), keď útok v prielive zasiahol obchodnú loď, z čoho Washington obvinil Irán. V piatok americká armáda uskutočnila nové údery na ciele v Iráne, načo iránske revolučné gardy v noci na dnes oznámili, že v reakcii na americký útok napadli vojenské základne USA v regióne.
Projektil poškodil mostík, ale celá posádka je údajne v poriadku a zatiaľ neboli hlásené ani žiadne ekologické škody, uviedla UKMTO k dnešnému incidentu. Podľa britskej spoločnosti Vanguard Tech ide o loď KIKU plaviacu sa pod panamskou vlajkou.
UKMTO už vo štvrtok informovala, že projektil poškodil nákladnú loď v Hormuzskom prielive. Teherán sa k útoku priamo neprihlásil, ale Washington ho z neho obvinil. Následne si Irán a Spojené štáty ostreľovali svoje ciele.
Teherán a Washington sa navzájom obviňujú z porušovania memoranda o porozumení, ktoré podpísali v polovici mesiaca s vyhliadkou na konečnú dohodu o ukončení konfliktu. Útoky v Perzskom zálive môžu viesť k tomu, že sa vojna s Iránom opäť vymkne kontrole.
Napríklad Mohsen Rezáí, vojenský poradca najvyššieho iránskeho duchovného vodcu Modžtaby Chameneího, dnes povedal, že USA memorandum porušili a že reakcia na jeho porušenie bude rýchla a rozhodná. (ČTK, AP, Reuters)