Vláda schválila balík 49 opatrení, ktoré by mali pomôcť stabilizovať podnikateľské prostredie.
Z toho je jedenásť opatrení legislatívnej povahy v podobe návrhu zákona.
Ďalších 32 opatrení sa bude realizovať do konca roka v podobe legislatívnych alebo nelegislatívnych návrhov a šesť opatrení je aktuálne už v legislatívnom procese.
Zmeny sa týkajú napríklad cien elektriny, využitia modernizačného fondu, znižovania byrokracie či zvýšenia balíka financií pre energeticky náročné podniky z výnosov predaja emisných povoleniek. Vláda zároveň požiadala Národnú radu SR o prerokovanie návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.
„Hlavné ciele opatrení sú zníženie energetických a administratívnych nákladov podnikov, zvýšenie investičnej aktivity a podpory inovácií, zlepšenie podmienok pre podnikanie a zníženie byrokratickej záťaže, zvýšenie dostupnosti pracovnej sily, posilnenie regionálneho rozvoja a efektívnejšie využívanie verejných a európskych zdrojov,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v predkladacej správe k zákonu.
Veľká časť opatrení sa však bude pripravovať súčasne s návrhom štátneho rozpočtu na rok 2027, čo si už vyslúžilo kritiku nielen opozície, ale aj podnikateľov či odborárov. Zásadné zmeny ako napríklad zrušenie transakčnej dane alebo v systéme dane z pridanej hodnoty návrh neobsahuje.
V oblasti energetiky MH navrhuje napríklad analyzovať vhodnosť nastavenia taríf za prevádzkovanie systému a za systémové služby (TPS a TSS), zvýšenie prostriedkov z Modernizačného fondu na modernizáciu prenosovej a distribučnej sústavy či preskúmanie možnosti využitia silovej elektriny zo zdrojov vo vlastníctve štátu pre priemysel.
K tomuto balíku patrí aj zvýšenie schémy na kompenzáciu nepriamych nákladov oxidu uhličitého z Environmentálneho fondu. (TASR)