Zmenou financovania verejnoprávnych médií vláda iba plní svoj program, povedal premiér Andrej Babiš.
Večer sa majú zástupcovia koalície stretnúť s odborármi Českej televízie a Českého rozhlasu.
Pracovníci Českej televízie (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) v pondelok (22. 6.) vstúpili do dvadsaťštyrihodinového výstražného štrajku. Protestujú proti vládnemu plánu zrušiť televízne a rozhlasové poplatky a financovať ich zo štátneho rozpočtu.
„Fascinuje ma, koľko neprávd v súvislosti s novým financovaním verejnoprávnych médií je v mediálnom priestore. Niekto neustále opakuje, že to ľudia zaplatia z daní. Nie je to pravda, dane sa nenavyšujú,“ povedal Babiš.
Premiér tiež pripomenul, že pred navýšením koncesionárskych poplatkov v minulom roku mali verejnoprávne médiá rovnaké rozpočty, ako teraz navrhuje vláda, a vtedy žiadne protesty neboli. Rozpočty oboch inštitúcií sa majú znížiť asi o 15 percent, celkovo o 1,4 miliardy českých korún (viac než 57,78 milióna eur) oproti tomuto roku. (ČTK)