Lepšie ohodnotenie zamestnancov v školstve, zníženie veku povinnej predškolskej dochádzky na tri roky, optimalizácia siete základných a stredných škôl či vytvorenie plánu na integráciu umelej inteligencie do vzdelávacieho systému sú prioritami ministerstva školstva v roku 2025. Na utorkovej (7. 1.) tlačovej konferencii o nich informoval šéf rezortu Tomáš Drucker (Hlas-SD).
„Musíme dosiahnuť jednoznačne spoločenskú dohodu o lepšom finančnom ohodnotení. Slovenskí učitelia a ich priemerné mzdy ku mzdám vysokoškolsky vzdelaných ľudí patria ku chvostu Európskej únie,“ uviedol minister.
Je pritom presvedčený, že v tomto roku v tejto veci prinesú zásadnú zmenu. So školskými odborármi sú podľa jeho slov blízko k dohode. Minister je otvorený diskutovať aj o platovom automate.
Za ďalšiu prioritu označil povinné prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie do materskej školy postupne od štyroch rokov a následne od troch rokov. Slovenské školstvo podľa neho dlhodobo čelí problému nerovností, ktoré ovplyvňujú životné šance detí.
„Deti z chudobnejších rodín majú horšie výsledky, čo im sťažuje budúci úspech. Kľúčom k zmene je kvalitné predškolské vzdelávanie,“ vysvetlil Drucker.
V rámci optimalizácie škôl podotkol, že tento rok ministerstvo plánuje začať diskusiu so samosprávami o úpravách siete základných škôl a efektívnejšom financovaní ich prevádzky. V súčasnosti podľa neho ministerstvo posudzuje optimalizačné projekty stredných škôl.
Integrácia umelej inteligencie
Za dôležité rezort podľa neho v tomto roku považuje aj prípravu plánu integrácie umelej inteligencie do vzdelávacieho systému tak, aby uľahčila prácu učiteľom, podporila žiakov a zvýšila efektivitu celého systému.
Spomenul aj svetové vzdelávacie fórum OECD, ktoré sa má konať na Slovensku v jeseni. Hlavnou témou bude podľa ministra umelá inteligencia vo vzdelávaní.
Okrem toho sa bude rezort v roku 2025 zaoberať aj učebnicovou politikou, reformou maturitných skúšok, novým zákonom o vysokých školách aj novým zákonom o odbornom vzdelávaní.
Zaoberať sa chce aj podporou pre deti so špeciálnymi potrebami, otázkami duševného zdravia, kurikulárnou reformou či desegregáciou školstva.
Minister podotkol, že riešenia priorít a výziev v tomto roku si budú vyžadovať širokú politickú podporu a zodpovednú spoločenskú dohodu. Myslí si, že budú prichádzať s náročnejšími výzvami ako v minulom roku.
„Budeme si musieť povedať, že vzdelávanie je prioritou pre Slovensko,“ zdôraznil s tým, že výchova a vzdelávanie sú kľúčom k prosperujúcej spoločnosti.
Pozrite si celý záznam tlačovej konferencie ministra školstva: