Na hlavný obsah

Vydal vám bankomat poškodené bankovky? Takto by ste mali postupovať

S mierne poškodenými môžete ďalej platiť.

Vydal vám bankomat poškodené bankovky? Takto by ste mali postupovať
Ilustračná snímka - poškodená bankovka. Foto: STVR

Niektoré bankomaty vydávajú poškodené bankovky. Sú roztrhnuté alebo z nich kúsok chýba. Takéto bankovky sa dajú vymeniť priamo v komerčnej banke, ktorej bankomat patrí. Problémom je, že nie všetky pobočky pracujú s hotovosťou.

Bankomat vydal poškodené bankovky aj pani Margaréte. „Mala som tam jednu desiatku s odtrhnutým rožtekom a jedna bola natrhnutá. Nechýbala tam žiadna časť, ale bola natrhnutá,“ priblížila.

Poškodeným bankovkám sa v reportáži v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka Miriam Čerešíková:

Mierne poškodené bankovky môžu vymeniť v pobočkách komerčných bánk. „Bankovka môže byť poškodená maximálne centimeter na výšku, centimeter na dĺžku alebo rožtek veľkosti 1×1 cm,“ vysvetlila hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

„V prípade, že nám klient prinesie do pobočky mierne poškodenú bankovku, naozaj iba takým bežným používaním, nejaký malý kúsoček tam je poškodený, Tak samozrejme my mu ju bezplatne vymeníme,“ za Slovenskú sporiteľňu uviedla hovorkyňa banky Marta Cesnaková.

Na pobočke môže nastať problém

Pani Margaréte bankovky vymeniť v komerčnej banke nechceli. „Išla som do rôznych bánk a tam, že my nemáme už pokladňu, my nedržíme pokladňu, skúste niekde v tých veľkých centrách,“ opísala svoju skúsenosť.

Niektoré pobočky bánk už nepracujú s hotovosťou. Bankovky sa dajú bezplatne vymeniť aj v Národnej banke Slovenska (NBS). Tie menej poškodené vymenia za niekoľko dní.

„Ak je tých bankoviek viac a majú možno znaky väčšieho poškodenia, napríklad ohorenie alebo niečo, čo musíme viac skúmať, to môže trvať o niečo dlhšie,“ informoval hovorca NBS Peter Majer.

Vinným môže byť aj bankomat

To, či sú bankovky v poriadku, kontroluje samotný bankomat. Tie poškodené by mal ukladať oddelene, tak aby ich ďalším klientom nevydal. Niekedy sa však stáva, že sa peniaze poškodia priamo v ňom.

„Keď sa bankovka vlastne presúva z peňažnej kazety k podávaču, odkiaľ si vlastne klient vyberá peniaze. Druhým spôsobom je, keď klient možno taký nedopatrením vloží spolu s bankovkami aj nejaký drobný predmet, ktorý má v peňaženke,“ dodal hovorca VÚB banky Dominik Miša.

Hovorkyňa Slovenskej sporiteľne ubezpečuje, že mierne poškodenými bankovkami ľudia môžu bežne platiť v obchodoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko