Na hlavný obsah

Budúca vláda Rakúska: Krajná pravica ju nevytvorí, rokovania stroskotali

Voľby v Rakúsku boli ešte v septembri.

Budúca vláda Rakúska: Krajná pravica ju nevytvorí, rokovania stroskotali
Líder FPÖ Herbert Kickl. Foto: TASR/AP

V Rakúsku v stredu (12. 2.) stroskotali koaličné rozhovory medzi krajne pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ) a konzervatívnou Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP). Prvá rakúska krajne pravicová vláda pod vedením Herberta Kickla tak nateraz nevznikne. Informovala o tom agentúra AFP.

Kickl „informoval prezidenta Alexandra Van der Bellena, že koaličné rokovania s ÖVP zlyhali“, uviedla FPÖ vo vyhlásení. Kickl tiež prezidentovi oznámil, že sa vzdáva mandátu na zostavenie vlády. Tá by bola prvou národnou vládou na čele s krajnou pravicou od druhej svetovej vojny.

Neúspešné rozhovory

Rakúsky prezident 6. januára poveril Kickla, aby sa pokúsil zostaviť novú vládu po tom, ako zlyhali koaličné rokovania medzi ľudovcami a sociálnymi demokratmi (SPÖ).

Kicklove rozhovory s konzervatívnou ľudovou stranou sa však v posledných dňoch javili ako čoraz problematickejšie. Neustále sa hovorilo o rozdieloch v politike a o tom, kto bude mať na starosť ktoré ministerstvá, píše agentúra AP.

Kickl trval na tom, aby jeho strana obsadila ministerstvo vnútra aj ministerstvo financií, čo ÖVP odmietala. „Hoci sme ÖVP urobili viacero ústupkov, vyjednávanie bolo, žiaľ, nakoniec neúspešné,“ vyhlásil Kickl. ÖVP naopak uviedla, že rozhovory „stroskotali kvôli túžbe po moci a nekompromisnému postoju Herberta Kickla. „

Protiimigračná a euroskeptická strana Herberta Kickla, ktorá nesúhlasí so sankciami voči Rusku, vyhrala v septembri rakúske parlamentné voľby. Získala 28,8 percenta hlasov a porazila ÖVP vtedajšieho kancelára Karola Nehammera, ktorá skončila na druhom mieste.

V októbri však dal prezident Van der Bellen Nehammerovi ako prvému šancu zostaviť novú vládu po tom, čo Nehammerova strana vyhlásila, že nepôjde do vlády so stranou slobodných pod vedením Kickla. Ostatné strany tiež odmietli spolupracovať s FPÖ.

Nehammerove rokovania so SPÖ stroskotali v prvých dňoch nového roka a Nehammer rezignoval, čím uvoľnil miesto Alexandrovi Schallenbergovi, ktorý sa ujal postu dočasného kancelára.

Západný sused Slovenska tak zostáva od septembrových parlamentných volieb bez vlády už takmer 140 dní.

Čo hovoria analytici

Podľa analytikov je pravdepodobné, že budú vyhlásené predčasné voľby, v ktorých by ale slobodní podľa prieskumov zrejme zvíťazili so značným náskokom pred svojimi súpermi.

V prieskumoch verejnej mienky FPÖ vedie s 35 percentami, zatiaľ čo ÖVP sa prepadla na 18 percent a je teraz až na treťom mieste za sociálnymi demokratmi, píše agentúra AFP.

Desaťtisíce ľudí vo Viedni opakovane protestovali proti rokovaniam o vláde medzi FPÖ a ÖVP. Vyjadrovali obavy z toho, že vláda vedená slobodnými bude obmedzovať právny štát alebo napríklad práva menšín.

Líder FPÖ Kickl je známy ostrými útokmi na svojich oponentov. Okrem iného označil prezidenta Van der Bellena za „senilnú múmiu“, píše AFP.

Kickl tiež vyvolal kontroverziu tým, že sám seba označil za budúceho „kancelára ľudu“, pričom v 30. rokoch minulého storočia slovné spojenie Volkskanzler (kancelár ľudu) používal Adolf Hitler. Kickl však poprel, že by išlo o odkaz na nacistov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet