Predseda Odborového zväzu školstva Pavel Ondek kritizuje, že kompenzačný príspevok pre učiteľov a odborných zamestnancov nie je určený všetkým zamestnancom školstva. Na to školskí odborári poukazovali aj pri predchádzajúcom regionálnom príspevku. Stále pritom trvajú na navýšení financií hlavne do tarifných platov. Predseda odborárov to uviedol v reakcii na určenie spôsobu vyplácania kompenzačného príspevku v tomto roku.
„Sme za navýšenie platov, kompenzačný príspevok považujeme za krajné riešenie,“ zdôraznil Ondek. Vysvetlil, že pokiaľ by tarifné platy boli navýšené s tým, že každý zamestnanec v školstve by mal zabezpečenú životnú úroveň a určitú výšku platu, tak sú aj za kompenzáciu. Na druhej strane je podľa predsedu školských odborárov potrebné zabezpečiť aj to, aby riaditelia mali finančné príspevky na podporu motivácie pedagogických zamestnancov.
Ministerstvo školstva v reakcii na Ondeka uviedlo, že zavedenie kompenzačného príspevku pre učiteľov a odborných zamestnancov je splnenie záväzku z programového vyhlásenia vlády. Jeho zmyslom je podľa rezortu predovšetkým stabilizovať situáciu s nedostatkom učiteľov v regiónoch s vyššími životnými nákladmi.
„Jeho výška a zúženie iba pre tri regióny Slovenska v roku 2025 priamo súvisí s požiadavkou odborov na zvyšovanie platov v školstve. Od septembra 2025 sa 63 miliónov eur pôvodne určených na kompenzačný príspevok použije na zvýšenie tarifných miezd zamestnancov v školstve,“ podotkol rezort.
Štrajková pohotovosť
Ondek pripomenul, že školskí odborári sú naďalej v štrajkovej pohotovosti. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) nateraz podľa neho navštevuje krajské mestá. Pedagogickým zamestnancom či riaditeľom vysvetľuje súčasnú situáciu financovania či ďalšie kroky, ktoré ministerstvo školstva zabezpečuje v rámci odborných tímov. Pozvaní sú podľa neho aj školskí odborári či Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR.
Predpokladá, že minister sa v nadchádzajúcom období stretne s predstaviteľmi koalície s cieľom navýšenia financií do školstva.
Prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníkova skonštatovala, že suma kompenzačného príspevku nie je motivačná ani pre absolventov vysokých škôl, ani pre zamestnancov s dlhodobejšou pedagogickou praxou.
„Vyplácanie kompenzačného príspevku v obmedzenej podobe je spôsobené nachádzaním finančných prostriedkov na navýšenie platov, od 1. septembra 2025, vo vlastnom rezorte školstva. Hovoriť o spravodlivosti je odvážne, aj keď boli nastavené pravidlá prideľovania príplatkov podľa úrovne priemernej mzdy vysokoškolsky vzdelaných ľudí v regióne k platom pedagogických a odborných zamestnancov,“ poznamenala.
Jasne stanové kritéria
Slovenská komora učiteľov (SKU) podľa slov Viktora Križa od začiatku hovorila, že príspevok má byť vyplácaný podľa jasne stanovených kritérií a posilní finančne tam, kde hrá rolu porovnanie s priemerným mesačným platom v regióne. Poukázal na to, že to však nerieši mnohé problémy ako neatraktivitu učiteľského povolania či platy zamestnancov v školstve.
„Príplatky sú nedostatočným riešením v situácii, kedy potrebujeme do škôl nové posily, zaviesť nové kurikulum, zvrátiť duševné zdravie spoločnosti. Jednoducho investícia do škôl a školských zariadení je stále natoľko nízka, že lokálne opatrenia nespôsobia nijaké zásadné zmeny,“ apeloval. Ministerstvo a vlády podľa neho v riešeniach školských problémov tak veľmi zlyhávajú a meškajú, že aj dobré riešenia už nemusia stačiť.
Kompenzačný príspevok pre učiteľov a odborných zamestnancov bude v tomto roku vyplácaný v Bratislavskom kraji, okrese Trnava a v meste Košice. Cieľom ministerstva školstva je stabilizovať zamestnancov škôl a zvýšiť atraktivitu učiteľskej profesie v regiónoch, kde je situácia najviac kritická. Výška príspevku sa bude pohybovať od 60 do 130 eur mesačne. Nárok na kompenzáciu budú mať aj zamestnanci špeciálnych výchovných zariadení.