Uzavretie dohody o novom prerozdelení ministerstiev medzi koaličnými partnermi je podľa poslanca Michala Stušku (Smer-SD) pozitívnym krokom, povedal v relácii Komentáre dňa. Považuje ju za začiatok riešenia situácie, ktoré môže byť akceptovateľné aj pre sedem odídencov z koaličných strán. „Nie je to bežné. Je to dôležité štátnické gesto,“ uviedol s tým, že verí v postupné naplnenie dohôd.
S tým však nesúhlasí poslanec Ondrej Dostál (SaS), ktorý poukazuje na to, že spor v koalícii sa netýka vecných otázok. „Výsledkom zmeny koaličnej dohody nie je niečo, čo by bolo prínosom pre ľudí, ale je to dohoda o rozdelení flekov a upokojení personálnych ambícií,“ kritizoval Dostál. Podľa neho sú osobné a stranícke záujmy hlavným motorom súčasných rokovaní.
Stuška priznal, že osud ministerstiev, ktoré by mohli pripadnúť odídencom, je stále nejasný. „Ja zatiaľ o ničom neviem. To, či odídenci dostanú ministerstvá, je predmetom rokovaní. Chválim, že sa z rokovaní nevynáša nič von a je diskrétne,“ dodal. V súvislosti s vedením parlamentu očakáva, že post predsedu Národnej rady SR by mohol získať Richard Raši (Hlas-SD). „Vieme, že je to jeho ambíciou. Očakávame teda, že to tam bude aj smerovať,“ doplnil poslanec.
Pozrite si krátky úsek z relácie Komentáre dňa, v ktorej o súčasnej politickej situácii diskutovali poslanci Michal Stuška (Smer-SD) a Ondrej Dostál (SaS):
Nezaručená stabilita
Dostál upozornil, že ani prípadná dohoda s odídencami nezaručí dlhodobú stabilitu koalície. „SNS prijatím Romana Michelka posilňuje svoju pozíciu podobne, ako to robili Huliakovci a Migaľovci. Ak sa teda strane nebude niečo páčiť, môže zvoliť rovnakú stratégiu,“ poznamenal.
Pripomenul tiež, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová a minister životného prostredia Tomáš Taraba nie sú členmi SNS, čo podľa neho oslabuje vplyv strany na fungovanie vlády.
Stuška priznal, že spolupráca s menšími stranami na kandidátke, ako to bolo v prípade SNS, nemusí byť vždy úplne bezproblémová. „Keď ide o podstrany na kandidátke, lojalita nie je stopercentná. Napokon to asi aj vyústilo do situácie, v ktorej sa teraz nachádzame,“ uviedol. Verí však, že požiadavky odídencov nie sú motivované len osobnými ambíciami, ale aj názorovými rozdielmi.
Na otázku, či premiér Robert Fico (Smer-SD) dokáže prezidentovi Petrovi Pellegrinimu predložiť 79 podpisov poslancov vládnej koalície, odpovedal opatrne. „To teraz nikto nevie garantovať,“ pripustil.
Dostál však v úspešné získanie potrebného počtu podpisov neverí.