Na hlavný obsah

Maroš Šefčovič chce odvrátiť obchodnú vojnu medzi USA a EÚ. Vo Washingtone je pripravený diskutovať aj o zrušení ciel

Podľa Šefčoviča sú vzájomné vzťahy vyvážené.

Maroš Šefčovič chce odvrátiť obchodnú vojnu medzi USA a EÚ. Vo Washingtone je pripravený diskutovať aj o zrušení ciel
Na snímke Maroš Šefčovič. Foto: TASR/Jakub Kotian

Prezident USA Donald Trump ohlásil zvýšenie ciel na ďalšie produkty, ktoré sa nevyrábajú v Spojených štátoch. Do Washingtonu preto pricestoval eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič. Jeho cieľom je odvrátiť obchodnú vojnu medzi USA a Európskou úniou.

Podľa eurokomisára Maroša Šefčoviča sú obchodné vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou vyvážené. Na oboch stranách však existujú výnimky.

Viac o clách zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Zdenka Boldižárová:

„Napríklad americké poľnohospodárske a potravinárske výrobky pri vstupe do EÚ čelia clu 3,5 percenta. Zatiaľ čo poľnohospodárske výrobky EÚ podliehajú v USA clu 5,7 percenta. Preto nevidíme dôvod na náhle jednostranné zvýšenie ciel zo strany USA,“ uviedol eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič.

Donald Trump však pokračuje v plnení sľubov z predvolebnej kampane. V nej hovoril, že jeho najobľúbenejším slovom sú „clá“.

„V priebehu nasledujúceho mesiaca, možno aj skôr, sa chystám oznámiť clá na autá, polovodiče, čipy, farmaceutické výrobky a pravdepodobne aj na drevo,“ vyhlásil prezident USA Donald Trump.

Čo na to analytik

Podľa analytika by to znamenalo výrazné narušenie vzájomného obchodu. Ovplyvnilo by to aj Slovensko.

„Primárny dopad na Európu by bol určite cez automobilový priemysel. Obchod by klesol, Európa by musela v zasiahnutých sektoroch prepúšťať, a to by mohlo priniesť množstvo hospodárskych problémov práve tým najväčším vývozcom automobilov, ako je napríklad Slovensko alebo Česko,“ vysvetlil analytik z XTB Jíří Tyleček.

Maroš Šefčovič tvrdí, že Európska únia je najdôležitejším partnerom USA, keďže za posledné desaťročie sa ich bilaterálny obchod zdvojnásobil. Diskusia o clách je podľa neho na mieste.

„Sme pripravení diskutovať dokonca aj o zrušení ciel, napríklad na priemyselné produkty. Môžeme sa pozrieť na clá na autá, pre USA je toto najvyššie dovozné clo,“ povedal Šefčovič.

„To by bol ten najlepší výstup, ktorý by mohol prísť, že by sme sa z tej krízy dostali do fázy užšieho medzinárodného obchodu. Klesli by colné bariéry a tak európska i americká ekonomika by z toho profitovali,“ zhodnotil Tyleček.

Eurokomisár bude o colnej politike hovoriť s viacerými senátormi a členmi Trumpovej administratívy, vrátane ministra pre obchod Howarda Lutnicka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet