Čo schod, to prekážka pre hendikepovaných študentov vo vzdelávaní. Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) aktuálne pracuje na odstraňovaní bariér na stredných školách. Mnohí študenti totiž neraz nemohli navštevovať také zariadenie, ktoré si vybrali, lebo nebolo na ich pohyb prispôsobené.
Monika Velacková sa odmalička pohybuje na vozíku. Hoci bola výborná žiačka, práve vozík jej zabránil v štúdiu na vysnívanej škole. Dokonca ju na štúdium nechcela prijať takmer žiadna stredná škola v Trenčianskom kraji.
Ako sa zmenia školy pre študentov so zdravotným postihnutím, zisťovala v relácii STVR redaktorka Dominika Kusá:
„Musela som ísť nakoniec na obchodnú akadémiu, aj keď som úplne nechcela. Táto škola nebola prerobená, nosili ma na rukách,“ povedala vozičkárka a motivátorka projektu Sme si rovní Monika Velacková.
Študenta Sašu síce na gymnázium v Prievidzi prijali, no pre vrodenú srdcovú chybu sa nemohol dostať ani na prvé poschodie.
„Nemohol som chodiť do špecializovaných učební, ako je chémia, biológia. Bol som pripútaný len k jednej triede s mojimi spolužiakmi,“ priblížil študent Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi Saša.
Pri výjazdoch do regiónov zisťuje problémy s bezbariérovosťou na školách aj Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.
„Žiaľ, doteraz platilo, že mnohé stredné odborné školy si vo vysokom rozsahu stanovujú do podmienok na prijatie práve to, že žiak nesmie mať telesné postihnutie,“ ozrejmila hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím Štefánia Kačalková.
Zmena v Trenčianskom kraji
Stredné školy v Trenčianskom kraji čaká zmena v podobe odstraňovania bariér. TSK získal na tieto projekty z plánu obnovy a odolnosti viac ako päť miliónov eur. Z vlastného rozpočtu priložil ďalšie dva milióny eur.
Jedna škola môže získať 180-tisíc eur. Podporia ich takmer 30. „Výzva bola určená pre školy s počtom žiakov 275 a viac,“ informovala Sláva Gajdošíková z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK.
Na obchodnej akadémii v Trenčíne renovujú toalety, budujú bočný bezbariérový vchod, novinkou bude aj výťah. „Základ pre výťah, boli tu vybudované otvory, ktorými sa bude výťah pohybovať. Dostanú sa až na tretie podlažie,“ opísala riaditeľka Obchodnej akadémie M. Hodžu v Trenčíne Monika Bulková.
Čulý ruch je aj na školách v Novom Meste nad Váhom. „Prístavba exteriérového výťahu, výmena vchodových dverí, sprístupnenie ciest k výťahu,“ vymenoval riaditeľ Strednej priemyselnej školy v Novom Meste nad Váhom Milan Lipták.
„Teraz mám jedno dievčatko, ktoré má zlomený členok. Bude to využívané aj mobilnými študentmi, ktorí majú dočasný hendikep,“ povedal riaditeľ Gymnázia M. R. Š. v Novom Meste nad Váhom Ján Pavlíček.
Pri úpravách myslia aj na študentov s poruchami zraku. Výzvu – mať školy bez bariér – spustilo ministerstvo školstva. Najväčší záujem o ňu mali školy z Prešovského a Košického kraja.