Na hlavný obsah

Na Slovensku je od sociálnych sietí a počítačových hier závislých až 12 percent detí, menej ich je aj v susednom Česku

V krajinách západnej Európy je to o polovicu menej.

Na Slovensku je od sociálnych sietí a počítačových hier závislých až 12 percent detí, menej ich je aj v susednom Česku
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Dvanásť percent detí na Slovensku je závislých od počítačových hier a sociálnych sietí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ide o európsky priemer. Vo väčšine vyspelých krajín západnej Európy je však takto závislých detí o polovicu menej.

Digitálny svet je plný lákavého obsahu a nielen na deti pôsobí ako pasca – trávia v ňom čoraz viac času.

„Na sociálnych sieťach často sledujeme iných používateľov a pozorujeme, čo robia. Trávime pritom veľa času pasívnym prehľadávaním obsahu, namiesto toho, aby sme sami niečo aktívne robili,“ vysvetlil odborník na kybernetický priestor Jan Kolouch.

Závislosti detí od sociálnych sietí a počítačových hier a ich bezpečnosti v online svete sa v Správach z regiónov venoval redaktor Milan Velecký:

Nie je to o počte hodín, ktoré deti trávia pri počítači, tablete alebo s mobilom v ruke. Je to o zmene ich správania sa – strata koníčkov, zanedbávanie povinností. Práve to skúmali odborníci z WHO.

„V priemere 12 percent európskych detí vykazuje znaky problémového hrania počítačových hier. To znamená, že spĺňajú určité základné kritériá závislosti. Slovensko sa v tomto ohľade nachádza presne na priemere,“ priblížil psychológ Lukáš Blinka.

V Česku je takýchto detí o tretinu menej, v Holandsku najmenej – len päť percent. „Vidíme tam akúsi diagonálu, ktorá vedie od severovýchodu na juhozápad. To znamená, že krajiny ako Rumunsko, Bulharsko, štáty Balkánu a Stredomoria sú na tom pomerne zle. Naopak, krajiny strednej, severnej a západnej Európy sú na tom oveľa lepšie,“ pokračoval Blinka.

Konferencia o bezpečnosti detí

Bezpečnosťou detí v digitálnom priestore sa zaoberali odborníci na konferencii v Ružomberku. Zhodli sa na potrebe viac sa venovať deťom a vynucovať dodržiavanie noriem, ktoré kyberbezpečnosť upravujú.

„Zákon o digitálnych službách je mnohokrát bezzubý. Máme napríklad jasne zakotvené v legislatíve, že citlivé dáta o našich deťoch sa nemôžu využívať v tých odporúčacích systémoch jednotlivých sietí. Vieme však, že sa to porušuje,“ hovorí poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann.

„Deti potrebujú podporu, potrebujú oporu. Nedokážu totiž ešte rozoznať kybernetický priestor a to, či je dobrý alebo zlý. Snažíme sa im hovoriť o tom, že na tej druhej strane nemusí byť vždy dobrý človek,“ dodáva štátny tajomník ministerstva práce Peter Pamula (SNS).

Nepôjde o žiadnu novú aktivitu, ale o pokračovanie digitálneho vzdelávania v školách a v samotnom digitálnom prostredí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko