Na hlavný obsah

Namiesto cesty blato a preplnené žumpy: Obyvatelia žijúci na dedine neďaleko Košíc, márne dúfajú v riešenie

Polovica ulice kanalizáciu aj asfaltovú cestu má.

Namiesto cesty blato a preplnené žumpy: Obyvatelia žijúci na dedine neďaleko Košíc, márne dúfajú v riešenie
Na snímke problémová cesta. Foto: STVR

Keď sa sťahovali do novej štvrte na dedine neďaleko Košíc tešili sa na pokoj a bezproblémový život. Už niekoľko rokov však zápasia s preplnenými žumpami a rozbitou cestou pred svojimi domami. Znášajú to o to ťažšie, že susedia na druhej strane ulice kanalizáciu aj asfaltovú cestu majú.

„Mám malé deti. Pustíte ich von na takúto komunikáciu, keď prídu domov a sú po kolená od blata?“ pýta sa Pavol Krupáš.

„Žumpu sme si robili dočasne. Sľubovali nám, že bude. Stále som volal, pýtal sa na kanalizáciu a viackrát vraveli, že bude. Potom mala byť zase o rok, zase o rok …,“ spomína Silvester Župa. Prešiel však rok, dva aj tri a zatiaľ čo jedna časť ulice kanalizáciu aj asfaltovú cestu má, obyvatelia druhej časti stále čakajú. Rozbitá cesta a najmä stále preplnené žumpy im komplikujú život.

„Do polovice svojej brány mám natiahnutý asfalt a potom je tu blato a rozbitá cesta. Keď idem z Košíc, musím chodiť dookola, aby som si nezničil svoje auto,“ sťažuje sa Marek Krajcár. Pán Silvester hovorí, že žumpu si nechávajú vyprázdňovať každé štyri týždne, no cena stúpla na 75 eur. „Deti sa kúpu každý deň. Je s tým problém, musíme sledovať žumpu, ako hovoril sused, obmedzuje nás to,“ pridáva sa pán Pavol.

Súčasť väčšieho celku

Ortášska ulica, o ktorej hovoríme, je pritom súčasťou väčšieho celku nazvaného Urbariát. Meno dostal po bývalých vlastníkoch. Celá táto časť totiž kedysi patrila práve pozemkovému spoločenstvu. „Dohodli sme sa s urbariátom, že sa staneme vlastníkom pozemkov, kde budú komunikácie, inžinierske siete. Oni nám dali na základe prevodov majetkov nehnuteľnosť pod cestami,“ vysvetľuje starosta obce Čaňa Michal Rečka.

Problémom na Ortášskej ulici je jedna parcela, ktorej rozloha je podľa listu vlastníctva takmer sedem tisíc štvorcových metrov. Časť z nej tvorí aj budúca asfaltová cesta. Z tej však obci patrí len polovica. Domáci majú pocit, že obec nerobí všetko preto aby získala aj tú druhú.

„V jednej časti je to vysporiadané, v druhej však nie. Sú tu totiž viacerí podieloví vlastníci danej parcely. Starosta argumentuje tým, že tu nemôže ťahať cestu kvôli tomu, že časť urbariátu má viacej spoločných vlastníkov a ten nie je vysporiadaný, lebo sú tam malé podiely,“ uvádza Dušan Šándor.

„Ako predseda urbariátu s tým už nemôžem urobiť nič. Je to podelené pre fyzické osoby. Bolo to vyňaté z urbariátu, keď sa schválilo, že tam bude stavebný obvod,“ tvrdí predseda Pozemkového spoločenstva Čaňa Marián Bittó.

Na ťahu je obec

Pozemkové spoločenstvo teda pomôcť nemôže. Na ťahu je teda obec, ktorej miestni vyčítajú nečinnosť. „Potešil som sa, keď to začali stavať. Tešil som sa, že to tu konečne bude vyzerať normálne. Bol som prekvapený, keď polovica ulice bola zaasfaltovaná a všetky mechanizmy odišli,“ spomína Tomáš Gurňák.

Starosta Rečka vysvetľuje, že nevie vstúpiť na cudzí majetok, na ktorom by začal kopať a pracovať. „Čo sa týka kanalizácie, môže ju potiahnuť. Druhá časť cesty je totiž vysporiadaná a po tej strane vie ťahať kanál,“ tvrdí pán Dušan.

„Aj keby sme tam vybudovali kanalizáciu, cestu už nevieme zrealizovať. Na deväťmetrovej parcele určenej na komunikáciu, inžinierske siete a chodník by pre cestu ostalo len 1,5 metra, čo už je skôr chodník než cesta,“ vysvetľuje starosta Rečka. „Trvá to už 15 rokov. Obec mohla už predtým začať vyvlastňovať dané pozemky, alebo to finančne odkúpiť,“ myslí si pán Dušan.

Advokát ponúka riešenia

Zatiaľ čo starosta tvrdí, že obec robí všetko čo môže a jej snaha stojí a padá na vlastníkoch, s ktorými sa nevie spojiť, nezávislý advokát ponúka riešenie. „My nemáme s kým komunikovať, aby sme sa dojednali a získali tú druhú stranu ulice,“ hovorí Rečka.

„Podľa aktuálneho listu vlastníctva je tam viac podielových spoluvlastníkov, s ktorými sa určite spojiť vie. Nemôžeme sa vyhovárať iba na to, že my sa nevieme s niekým spojiť,“ vysvetľuje nezávislý advokát Tomáš Majerčák.

„Momentálne sa snažíme vyhľadať adresu tej pani v USA, aby sme od nej získali plnú moc. Zároveň sme poverili právnika, aby zistil stav dedičského konania, ktoré už dva roky alebo dlhšie čaká na prejednanie. Myslím si, že robíme nadštandard v rámci našich možností – dali sme vypracovať projektovú dokumentáciu, rokovali sme o vybavení prečerpávacej stanice a na dvore máme zložený materiál na kanalizáciu v hodnote 45-tisíc eur,“ bráni sa Rečka.

„Toto nie je nadštandard, keďže obec je povinná vyriešiť pozemky pod miestnymi komunikáciami. Mala by osloviť vlastníka s návrhom na uzatvorenie kúpnej zmluvy. Ak vlastník nesúhlasí alebo nekomunikuje, môže obec začať proces vyvlastňovania. V prípade verejného záujmu je možné pozemky vyvlastniť a problém vyriešiť do roka,“ vysvetľuje Majerčák.

Technické problémy

Okrem nedoriešených vlastníckych vzťahov situáciu podľa starostu komplikujú aj technické problémy. Kanalizáciu teda nemá ani tá časť ulice, na ktorej už pozemok pod budúcou cestou obec vlastní.

„Kanalizáciu na oboch stranách ulice vybudovali len po miesto, kam to umožnil gravitačný spád. Ďalej je potrebné vybudovať tzv. tlakovú kanalizáciu. V roku 2021 som obyvateľom prisľúbil, že v prácach budeme pokračovať, keď sa podarí vyriešiť vlastnícke vzťahy k pozemkom. Nevidím dôvod budovať komunikáciu na dvakrát a ešte zasahovať do cudzieho pozemku,“ vysvetľuje Rečka.

Obyvatelia Ortášskej ulice tak budú musieť na vyriešenie vlastníckych vzťahov, technickú realizáciu kanalizácie a následne asfaltovú úpravu cesty počkať. Dokedy sme sa nedozvedeli. Termín starosta Rečka nevedel uviesť.

„Daná firma by to mala spraviť do roku 2027. Zaujíma ma, ako môže potiahnuť asfaltovú cestu, keď nevysporiadali parcely,“ rozmýšľa pán Dušan. Starosta Rečka však tvrdí, že to tak nemusí byť. S firmou totiž majú dohodu, ku ktorej vedia urobiť dodatok.

„Už od toho roku 2021 počúvam, že cesta bude, kanalizácia bude. Máme však rok 2025 a stále nič, čiže ja už tomu veľmi neverím,“ dodáva pán Gurňák.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny