Verejný ochranca práv upozornil na nejasný spôsob určovania talentovaného športovca. Môže to podľa neho ohroziť právo na vzdelanie a právo na slobodný výber povolania.
Keďže jedine uchádzač, ktorý je zaradený v takzvanom zozname talentovaných športovcov, je spôsobilý uchádzať sa o štúdium na strednej športovej škole. Tie však tvrdia, že športovcov prijímajú iba na základe talentových skúšok.
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský upozorňuje, že súčasná právna úprava poskytuje národným športovým zväzom veľkú mieru voľnej úvahy v tom, koho v rámci svojej členskej základne budú považovať za talentovaného športovca.
„Zväzy dostali do zákona oprávnenie určovať kritériá, podľa ktorých sa určí tento pojem. Akurát, že každý športový zväz si ich bude vykladať inak a nebude existovať nejaká spravodlivosť a objektivita,“ upozornil Dobrovodský.
Na Slovensku je osem štátnych stredných športových škôl. Tie sa s problémom vysporiadali tak, že mieru talentu určujú na základe talentových skúšok.
„Na škole to máme vyriešené tak, že žiaci nosia len potvrdenie zo zväzu, že sú členmi zväzu. Takže žiakov vlastne nijako neohrozuje to, že je zadefinované, že by mali byť zo zväzu v zozname talentovaných študentov, pretože toto pri prijímačkách neberieme,“ uviedla riaditeľka Strednej športovej školy Ostredková Zuzana Matoušková.
Prijímaniu športovcov na stredné školy sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Barbora Žiačiková:
Obavy z porušenia zákona
Prijímacie skúšky pozostávajú z všeobecných pohybových testov, špeciálnych pohybových testov v kmeňových športových odvetviach, psychologických testov a priemeru známok.
„Robíme teda testovanie. Je tam sila, rýchlosť, vytrvalosť, sedem disciplín, ktoré absolvujú. Plus robíme psychotesty, je tam motivácia, odhodlanosť, odolnosť voči zaťaženiu. V podstate väčšina škôl má úplne identické kritériá na prijímačky,“ informovala Matoušková.
Ombudsman sa ale obáva, že môže dôjsť k porušeniu zákona. „Oni si síce môžu nastaviť kritéria pri určovaní skúšky, ale ja sa pýtam, ako sa budú snažiť obísť zákonné kritérium, ktoré hovorí, že talentovaný žiak musí byť zaradený do zoznamu príslušným športovým zväzom,“ povedal Dobrovodský.
“Nie je zosúladený zákon o športe a školský zákon, čiže v tom je rozpor. Svojim spôsobom to potom vyzerá tak, že my ako riaditelia porušujeme zákon, lebo prijímame deti bez toho potvrdenia,“ dodala Matoušková.
Ministerstvo športu chce, aby mieru talentu určovali národné športové zväzy a nie školy.
„Národný športový zväz má medzi svojimi povinnosťami podľa zákona aj povinnosť viesť a každoročne zverejňovať zoznam talentovaných športovcov. Národné športové zväzy majú v zákone priznaný veľmi silný prvok samosprávnosti tak, aby riadenie procesov, v tom-ktorom športe, mali práve oni v kompetencií,“ informovalo ministerstvo cestovného ruchu a športu.
Prihlášky na stredné športové školy môžu rodičia podať do 20. februára. Talentové skúšky sa uskutočnia v priebehu marca.