Na hlavný obsah

Pani Helena zaplatila za byt. Ani po šiestich rokoch však jej meno nie je na liste vlastníctva

Za byt zaplatili 27-tisíc eur.

Pani Helena zaplatila za byt. Ani po šiestich rokoch však jej meno nie je na liste vlastníctva
Na snímke pani Helena. Foto: STVR

Zaplatila za byt, no dodnes jej meno na liste vlastníctva nesvieti. V prípade pani Heleny z Martina však nejde o niekoľko mesiacov, ale o dlhých šesť rokov. Na vine nie sú úrady ani kataster, ale ťahanice s predávajúcim.

Pred šiestimi rokmi sa manželia Vicenovci rozhodli kúpiť byt. Začali hľadať vhodné ponuky na internete. „Pozerala som inzeráty na Bazoši a zaujal ma tento byt. Bola tam realitná kancelária, tak sme tam zavolali,“ spomína pani Helena.

Po absolvovaní prehliadky sa im jednoizbový byt zapáčil a podpísali zmluvu. „Zmluva bola nachystaná. My sme len prišli, prečítali si a podpísali. Hneď v ten deň išiel manžel vyplatiť do banky peniaze na jeho účet,“ pokračuje

Cena bytu bola 27-tisíc eur. Manželia Vicenovci podpísali zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, v ktorej sa predávajúci zaviazal, že prevod vlastníctva na nich sa uskutoční do roka od podpisu. „Ja mám v rukách len dočasnú kúpno-predajnú zmluvu, ktorá sa mala dať do roka na kataster,“ vysvetľuje pani Helena.

Neuskutočnený prevod

Po uplynutí roka sa však prevod vlastníctva neuskutočnil. „Manžel mu volal, čo s tým mieni robiť a ako to chce riešiť. Neustále ho ubezpečoval, že sa nemáme báť a všetko sa dá do poriadku. Lenže už je rok 2025, a ja stále nemám ani peniaze, ani byt, ani nič. Hovoril, že všetko bude v poriadku a už sa to rieši. No keď sa pozriete do katastra, stále tam svieti červená kontrolka, ktorá vás ďalej nepustí,“ vysvetľuje pani Helena.

„Tá zmluva sa javí ako platná, no obsahuje množstvo chýb. Chýbajú v nej ustanovenia, ktoré by lepšie chránili práva kupujúcej. Ak by si kupujúca nechala zmluvu skontrolovať advokátom, mohla by sa nastaviť oveľa výhodnejšie,“ objasňuje nezávislý právnik Milan Ficek.

Medzitým pani Vicenová ovdovela a začala si čoraz viac uvedomovať, že v prípade jej úmrtia byt neprejde do dedičstva jej deťom. „Keď som zostala sama, išla som za ním a povedala, aby to dal do poriadku. Spýtala som sa, čo sa vlastne stalo, a upozornila ho, že nikdy neviete, čo sa môže stať. Môžem vyjsť na ulicu a skončiť. A čo potom?“ pýta sa pani Helena.

„Ak by zomrela, byt by nebol predmetom dedenia. Dedičia by si však mohli uplatniť práva vyplývajúce zo zmluvy o budúcej zmluve. Právni nástupcovia kupujúcej by mali rovnaké možnosti ako ona – buď odstúpiť od zmluvy a žiadať vrátenie peňazí, alebo pokračovať v procese až do kolaudácie, kým nehnuteľnosť neprejde do ich vlastníctva,“ vysvetľuje Ficek.

Riešenie právnou cestou

„V októbri minulého roka som za ním bola a povedala som mu, že už nebudem ďalej čakať a riešim to právnou cestou. On ma uistil, že to nie je potrebné, pretože byty sa ešte stále stavajú a do konca roka bude všetko v poriadku. No už je polovica januára 2025 a stále nič. Telefón mi neberie, na správy neodpovedá, a keď nechám odkaz u sekretárky, neprejavuje žiadny záujem. Už naozaj neviem, čo robiť,“ sťažuje sa pani Helena.

Pani Vicenová sa predávajúcemu snažila dovolať aj počas našej prítomnosti. Mobil nezdvihol. Keď sme zvonka nakrúcali ilustračné zábery, pán Siráň nás zahliadol. Ihneď pani Vicenovej volal. O chvíľu už stál pri nás vo svojom aute.

V rozhovore, ktorý sme spolu viedli v polovici januára, pán Siráň povedal, že on neovplyvní inžinierov na stavebnom úrade, ale o pár dní bude stavebné konanie a celá vec bude vyriešená. Túto informáciu sme preverovali na stavebnom úrade mesta Martin.

„Stavebný úrad Martin eviduje v predmetnej lokalite žiadosť pána Siráňa o dodatočné povolenie nadstavby dvoch služobných bytov pre zamestnancov z novembra 2024. Vzhľadom na to, že doručená žiadosť nebola kompletná, stavebný úrad konanie prerušil a vyzval žiadateľa na doplnenie materiálov. Konanie vo veci je teda momentálne prerušené,“ píše v stanovisku hovorkyňa mesta Martin Zuzana Jenigár.

Proces odkúpenia pozemku

V zmluve o budúcej zmluve je uvedené, že v čase podpisu prebieha proces odkúpenia pozemku pod stavbou od Slovenského pozemkového fondu, ktorý je potrebný na legalizáciu zmeny účelu stavby a na legalizáciu vykonanej prestavby na byty. Zisťovali sme, či sú pozemky pod bytmi už vysporiadané.

„Okresný úrad Martin, katastrálny odbor vydal Rozhodnutie o povolení vkladu dňa 23.6.2021,“ píše sa v stanovisku Odboru komunikácie Slovenského pozemkového fondu.

Termín, ktorý mal pán Siráň dodržať podľa zmluvy o budúcej zmluve, teda nedodržal. Pozemky pod bytom vysporiadal až o rok neskôr, v júni 2021. Avšak do dnešného dňa pani Vicenová stále nemá byt prepísaný na seba. Nezávislý právnik v takomto prípade odporúča dve možnosti.

„Keďže zmluva nie je správne nastavená, má dve možnosti. Buď od nej odstúpi a bude žiadať vrátenie peňazí, keďže lehota na splnenie mala uplynúť už v roku 2020. Alebo môže čakať, kým dôjde ku kolaudácii stavby a následnému prepísaniu vlastníctva,“ myslí si pravník.

Vrátenie peňazí

Hoci pani Vicenová nechce o vrátení peňazí za byt ani počuť, nezávislý právnik toto považuje za najlepšie riešenie jej situácie.

„Videl som tú zmluvu a je jasné, že nie je správne nastavená. Osobne by som odporučil od nej odstúpiť a žiadať vrátenie zaplatených peňazí. Chápem však, že za túto sumu je dnes ťažké kúpiť inú nehnuteľnosť. V prípade odstúpenia od zmluvy by sa mala vrátiť presne tá istá suma, ktorú kupujúca poskytla, pričom nie je možné jej navýšenie o hodnotu nehnuteľnosti, iba o infláciu,“ dodáva právnik Ficek.

Ak by sa pani Vicenová rozhodla neodstúpiť od zmluvy, na nadobudnutie vlastníctva bytu musí byť splnených ešte viacero podmienok, vrátane platného kolaudačného rozhodnutia a zápisu do katastra. Tento proces môže trvať až rok. Súčasnej komplikovanej situácii mohla predísť, ak by na začiatku venovala väčšiu pozornosť zneniu zmluvy o budúcej zmluve. Tá mala obsahovať presný termín prepisu bytu a konkrétne sankcie za jeho nedodržanie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny