Na hlavný obsah

Počet detí s obezitou rastie alarmujúcim tempom. Situáciu by mohli zlepšiť zmeny v školských jedálňach

O desať rokov bude obezitou trpieť každý druhý človek na planéte.

Počet detí s obezitou rastie alarmujúcim tempom. Situáciu by mohli zlepšiť zmeny v školských jedálňach
Na ilustračnej snímke deti v školskej jedálni. Foto: TASR

Nadváhou alebo obezitou bude podľa Svetovej obezitologickej federácie o desať rokov trpieť každý druhý človek na planéte. Zlé vyhliadky do budúcnosti majú aj deti. Odborníci predpokladajú viac ako 100-percentný nárast tohto závažného ochorenia.

Viac ako tretina školákov vo veku sedem rokov denne jedáva stravu z rýchleho občerstvenia. Na tanieri im, naopak, chýba ovocie a zelenina. Pätina detí nešportuje ani raz za týždeň. Aj toto hovorí prieskum z minulého roka, ktorý vznikol pod záštitou ministerstva školstva.

„Čísla sú skutočne alarmujúce a poukazujú na epidémiu až pandémiu obezity, ktorá zasahuje deti, adolescentov aj dospelých. Až štyri z piatich detí s nadváhou alebo obezitou si tento problém prenesú aj do dospelosti,“ uviedla prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie Ľubomíra Fábryová.

Obezite u detí sa v Správach venovala redaktorka Dominika Welterová:

Problémom u detí nie sú len zlé stravovacie návyky, ale aj nedostatok pohybu.

„Necelá pätina detí uviedla, že nevykonáva žiadnu fyzickú aktivitu, zatiaľ čo približne tretina športuje každý deň. Prváci strávia denne približne hodinu sledovaním televízie a takmer rovnaký čas používaním mobilu. Keď k tomu pripočítame sedenie v aute a v škole, veľkú časť dňa trávia pasívnou činnosťou,“ vysvetľuje docentka Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave Daniela Mináriková.

Zmeny v školských jedálňach

Podľa prieskumu Svetovej zdravotníckej organizácie až 13 percent slovenských detí vo veku sedem rokov trpí obezitou. Aj pre túto skutočnosť nastali v školských jedálňach zmeny.

„Od začiatku aktuálneho školského roka prebieha revízia školského stravovania, ktorá od školského roka 2024/2025 prinesie žiakom energeticky a nutrične vyvážené jedlá. Cieľom je obmedziť pokrmy s pridaným cukrom a vyprážané jedlá,“ vysvetľuje riaditeľ odboru mládeže, zdravia a pohybových aktivít MŠVVaM SR Peter Papša.

Národný projekt Pohybom k pohode je zameraný na zdravý životný štýl detí. „Celkovo by mal byť zameraný na zlepšenie pohybovej gramotnosti a zvýšenie fyzickej aktivity žiakov. Mal by stáť na štyroch pilieroch: prvým je testovanie pohybových schopností žiakov, druhým rozšírenie pohybových aktivít na školách, aby fyzická aktivita nebola obmedzená len na hodiny telesnej výchovy,“ pokračuje Papša.

Súčasťou projektu by malo byť aj pôsobenie odborníkov na pohyb na školách a vzdelávanie pedagógov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko