Na hlavný obsah

Tehotné školáčky nie sú pod Tatrami raritou. Školy problém nedokážu riešiť, polícia je bezradná

Komisár pre deti pripravuje opatrenia.

Tehotné školáčky nie sú pod Tatrami raritou. Školy problém nedokážu riešiť, polícia je bezradná
Ilustračná snímka. Foto: STVR

V školách už verejne hovoria o citlivej téme, ktorá bola roky spoločenským tabu. Ide o gravidné maloleté žiačky. V marginalizovaných komunitách rodia ženy aj vo veľmi nízkom veku. Polícia väčšinou v týchto prípadoch ťahá za kratší koniec. Komisár pre deti pripravuje súbor opatrení.

V základnej škole v Lomničke v okrese Stará Ľubovňa mali počas uplynulého školského roka 12 tehotných školáčok na druhom stupni.

„V súčasnosti máme 8 dievčat tehotných. Oni sú aj vo vyšších ročníkoch ale majú 14 – 15 rokov, ale mali sme už aj 13-ročnú tehotnú,“ uviedol riaditeľ ZŠ a MŠ Lomnička Miroslav Zelina.

Téme tehotných školáčok sa Správach STVR z regiónov venovala Ivana Ratkovská:

Vo Veľkej Lomnici mali žiačku, ktorá otehotnela pred ukončením základnej školy dokonca druhýkrát. Riaditeľka Mária Langová ale obratom dodáva, že takýto prípad je skôr výnimočný. „Tak mávame tehotných, naozaj. Tohto roku máme momentálne iba štyri,“ uviedla.

Učiteľky v škole suplujú matky, zdravotné sestry, riešia bezpečnosť žiačok či individuálne vzdelávanie pred aj po pôrode. Zdravotníkov nízky vek rodičiek už neprekvapuje.

„Pre nás je to síce rarita, 14 – 15 ročné rodičky. Pozeráme sa na to, že by to nemalo byť, ale v ich komunite je to prijímané prirodzene,“ hovorí pediatrička z Nemocnice Kežmarok Beáta Šoltýsová.

Každý takýto prípad hlásia polícii, ktorá preveruje trestný čin sexuálneho zneužitia. Ale väčšinou ťahá za kratší koniec.

„Väčšinou to dopadne tak, že meno otca je neznáme, pretože sú to maloleté dievčatá a tí otcovia by boli trestne stíhaní. Takže tí sa neuvádzajú,“ potvrdil Zelina.

„Poviem rovno, že rodičia im to dovolia,“ hovorí Langová. Dodala, že partnera do rodného listu nezapíšu.

Školy si nevedia rady, pomáha komunita

Školy si nevedia dať rady, zasiahnuť vraj musí štát. „Naozaj ten problém je tu, gravidné školáčky sú tam. Sú naozaj triedy, kde siedma či ôsma trieda sú všetky tehotné. Riešenie je v oblasti prevencie,“ uviedol komisár pre deti Jozef Mikloško.

V komunitách pracujú s mladými ženami sociálne pracovníčky, rehoľníčky, kňazi aj asistentky podpory zdravia z komunity. „Priamo sú v domácom prostredí a šíria osvetu, aj čo sa týka starostlivosti o deti,“ opisuje koordinátorka podpory zdravia v okrese Kežmarok Radomíra Gažíková.

„Oni si uvedomujú, že by chceli žiť ináč už trochu, len je to veľmi ťažké. Spoločenský tlak, prehustenosť a aj absencia bezpečného priestoru pre tieto dievčatá v ich komunitách je niečo, čo treba riešiť,“ dodáva kňaz a učiteľ v Jánovciach Andrej Legútky.

Súhrn opatrení v rámci nadrezortnej skupiny chce komisár pre deti predstaviť do leta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny