Schválenie vodárenskej legislatívy môže destabilizovať sektor vodárenstva. Uviedla to Miriam Filová, hovorkyňa Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, v reakcii na vyjadrenia ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu (nominant SNS), ktorými reagoval na kritiku AZZZ v súvislosti s nedodržaním legislatívneho postupu pri schvaľovaní novely zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách.
AZZZ podľa Filovej dôrazne odmieta Tarabove vyjadrenia, ktoré skresľujú realitu fungovania vodárenských spoločností. Vodárenské spoločnosti nie sú rozpočtovými organizáciami hospodáriacimi s peniazmi daňovníkov, ani nie sú dotované zo štátneho rozpočtu.
Ceny sú regulované
Ich príjmy pochádzajú výhradne z platieb za poskytované služby, pričom cenotvorbu prísne reguluje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Vyhláška ÚRSO zároveň presne určuje, aké náklady môžu byť započítané do cien vodného a stočného, čím vylučuje akékoľvek neoprávnené výdavky.
Asociácia opätovne podľa Filovej upozorňuje, že novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách bola pripravená bez riadnej odbornej diskusie a bez dodržania zákonom stanoveného legislatívneho procesu.
Návrh neprešiel riadnym legislatívnym procesom, nebol konzultovaný s odbornou verejnosťou a dotknuté subjekty nemali možnosť uplatniť pripomienky.
Filová dodala, že AZZZ upozornila na rozpory návrhu novely s právom EÚ, ústavným rámcom a medzinárodnými zmluvami. Tento postup ohrozuje právnu stabilitu a môže mať vážne dosahy na sektor vodárenstva.