Na hlavný obsah

Cenu Dominika Tatarku za rok 2024 získal historik a slovakista József Demmel

Dostal ju za knihu o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

Cenu Dominika Tatarku za rok 2024 získal historik a slovakista József Demmel
Na snímke držiteľ Ceny Dominika Tatarku maďarský historik, slovakista, zaoberajúci sa dejinami slovensko-maďarských vzťahov a slovenských dejín József Demmel. Foto: TASR/Martin Baumann

V Bratislave vo štvrtok (13. 3.) slávnostne udelili Cenu Dominika Tatarku za rok 2024. V 31. ročníku prestížneho kultúrneho a literárneho ocenenia ho rozhodnutím poroty zloženej zo stálych členov a vlaňajších laureátov získal historik József Demmel za knihu Mladý Štefánik: Uhorské roky Milana Rastislava Štefánika od narodenia po maturitu 1880 – 1898. Informuje o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

József Demmel je maďarský historik – slovakista, pracovník Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave a Stredoeurópskeho inštitútu Národnej univerzity verejných služieb Józsefa Eötvösa v Budapešti. Vyštudoval históriu na Univerzite Lóranda Eötvösa v Budapešti.

Venuje sa slovenskej histórii, predovšetkým histórii 19. storočia. V slovenčine mu vyšli knihy „Ľudožrút“ v Hornom Uhorsku. Príbeh Bélu Grünwalda (2020), Panslávi v kaštieli. Životná dráha Jozefa Justa a neznámy príbeh slovenského národného hnutia (2017) a monografia Ľudovít Štúr. Zrod moderného slovenského národa v 19. storočí (2015).

Kniha o Štefánikovi

„Milan Rastislav Štefánik je nám známy ako pražský študent, učený astronóm, francúzsky generál a spoluzakladateľ Československa. Historik József Demmel nám ponúka Štefánikov polyfónny portrét z obdobia jeho mladosti,“ približuje ocenenú publikáciu jej vydavateľ Slovenské literárne centrum (SLC).

Čitatelia tak môžu spoznať Štefánika ako syna chudobného evanjelického farára z pohraničia Uhorska, člena rodiny plnej národovcov a mučeníkov, usilovného študenta na maďarskojazyčných uhorských gymnáziách. „A aj ako uvedomelého národovca počas miléniových osláv. Nechýba ani zamilovaný, a neskôr rozčarovaný Štefánik,“ dodáva vydavateľ.

„Kniha ocenená Cenou Dominika Tatarku ukazuje, že idea moderného slovenského národa nepramení ani z tradície slovenskej pastierskej idyly, ani zo sedliackej priviazanosti k pôde, ale je zviazaná s protestantskou vzdelaneckou enklávou, ktorá sa formovala na uhorsko-moravskom pohraničí na Myjavskej pahorkatine,“ uvádza k Demmelovmu dielu porota.

O aktuálnom laureátovi rozhodovala v zložení René Bílik, Ján Králik, Martin Mojžiš, Gabriela Rakúsová a vlaňajší laureáti ocenenia Fedor Gál, Miroslav Tóth a Marián Andričík.

Cena Dominika Tatarku sa udeľuje od roku 1994. Určená je autorovi za výnimočné dielo v tlačenej alebo elektronickej podobe, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a občianskym postojom nadväzuje na duchovný odkaz spisovateľa Dominika Tatarku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko