Na hlavný obsah

Čierny kašeľ sa u nás rozšíril najviac za 60 rokov, tento rok evidujú už vyše dvetisíc prípadov. Ohrození sú najmä novorodenci

Ochorenie je hrozbou najmä pre novorodencov.

Čierny kašeľ sa u nás rozšíril najviac za 60 rokov, tento rok evidujú už vyše dvetisíc prípadov. Ohrození sú najmä novorodenci
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Výskyt čierneho kašľa je na Slovensku najvyšší za posledných 60 rokov. V prvom štvrťroku eviduje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR viac než 2 200 prípadov. Odborníci pritom predpokladajú, že prípadov bolo viac, lebo môžu ostať nehlásené alebo nepotvrdené.

Ochorenie ohrozuje najmä novorodencov. Tých do tretieho mesiaca života chránia len protilátky od matky.

„Zaočkovaním proti čiernemu kašľu v treťom trimestri – po 28. týždni – vyvoláme do 14 dní u ženy tvorbu protilátok, ktoré potom idú k dieťaťu a po pôrode je to dieťa chránené,“ vysvetlil prednosta gynekologicko-pôrodnickej kliniky UNB Jozef Záhumenský.

Výskytu čierneho kašľa na Slovensku sa v Správach venovala redaktorka Natália Dvoranová:

„Podľa všetkých štúdií, a to boli obrovské štúdie na veľkých dátach tehotných, nebolo dokázané žiadne zvýšené riziko komplikácií pre ženu ani pre jej dieťa,“ pokračoval Záhumenský z UNB.

„Ochorenie netrvá týždeň ako bežná respiračná nákaza, ani dva týždne. Je tam pôsobenie toxínov a my tomu nevieme ani terapeuticky pomôcť. Malé dieťa má veľký problém sa napiť, najesť. Kašeľ pretrváva 24 hodín cez deň, v noci. Je to naozaj závažné ochorenie, ktoré ho môže ohroziť na živote,“ upozornila Ingrid Urbančíková z Ústavu epidemiológie LF UPJŠ Košice.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko