V priebehu týždňa hygienici nahlásili dva nové prípady osýpok. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR potvrdil, že sa obidve osoby nakazili v zahraničí. Podľa odborníkov je jedinou prevenciou očkovanie.
Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia u detí. Pri horúčke sa za ušami, na tvári, trupe a končatinách vytvorí vyrážka, ktorá sa do štyroch dní rozšíri na celé telo.
„Niekedy, pokiaľ nebolo očkovanie, tie deti aj umierali. Niektoré mali ľahší priebeh, ale niektoré mali aj ťažké priebehy. Preto je výhodou, keď sa to dieťa zaočkuje,“ vysvetlila pediatrička Andrea Černianska.
Pri oboch potvrdených prípadoch osýpok na Slovensku sa 16-mesačné dieťa a 35-ročná žena nakazili v zahraničí.
„Zdôrazňujeme, že osýpky sa nachádzajú v Európskej únii (EÚ) i mimo nej. Najviac prípadov osýpok nahlásili napríklad v Rumunsku, Taliansku a Nemecku,“ uviedla hlavná hygienička Tatiana Červeňová.
Prípadom osýpok na Slovensku sa v Správach venovala redaktorka Rebeka Filandová:
Zdôraznila, že pred cestou do zahraničia sa treba oboznámiť s epidemiologickou situáciou v cieľovej destinácii a zvážiť prevenciu vrátane očkovania.
Rodičia svoje deti nechcú očkovať
Pediatrička vidí problém aj v tom, že niektorí rodičia svoje deti očkovať nechcú. „Rodičia sa rozdeľujú na takých, ktorí aktívne pracujú s informáciami, ktoré im dáva pediater a hovorí a vysvetľuje význam očkovania. Ale sú aj takí, ktorí napriek tomu, že ich poučíme, snažíme sa s nimi pracovať, toto očkovanie odmietajú,“ vysvetlila Černianska.
„Rodičia môžu odmietnuť. Prvýkrát na ambulancii, kde doktor zapíše do dokumentácie, že to odmietol. Táto informácia sa potom presúva na ÚVZ, kde rodičov vyzvú, aby prišli vysvetliť, alebo prípadne sú aj presvedčení o tom, ale vysvetľujú im, aké to môže mať následky pre ich dieťa,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Ladislav Slobodník.
„Keď ani toto druhé upozornenie nepadne na úrodnú pôdu, tak sa im udelí finančná sankcia,“ dodal. Podľa ÚVZ bolo minulý rok zaočkovaných menej detí, ako je požadovaná hranica 95 percent.