Aj keď to vyzeralo tak, že hospice budú môcť od 1. apríla naplniť maximálne polovicu svojich kapacít, nakoniec sa s poisťovňami predbežne dohodli na kompromise.
Šiestim zariadeniam, ktorým hrozilo zatvorenie, poisťovne preplatia pôvodne dohodnuté počty lôžok. Hospice tak môžu naďalej fungovať.
Takmer 135 pacientov v terminálnych štádiách ochorení nepríde o svoje lôžko v hospici. Hrozilo, že budú musieť dožiť v domácej liečbe či v nemocnici, čo by bolo oveľa nákladnejšie.
„Rokovania so zdravotnými poisťovňami dopadli veľmi dobre. Aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) aj Dôvera na stôl ponúkli solídnu ponuku. Nie je to síce bezlimitný stav, ale veľmi špecifický prístup k daným hospicom, ktoré na konci dňa budú mať lôžka uhradené,“ priblížila manažérka Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska (AHAPS) Simona Stískalová.
„Pokiaľ ide o poisťovňu Dôvera, tak tá nám garantuje, že pokiaľ prekročíme limit, ktorý máme, prehodnotia ho a vedia nám doplatiť. Na rozdiel od VšZP, ktorá dáva pevný limit. Tento nemôžme prekročiť, pretože už nám ho nezaplatí,“ uviedol riaditeľ hospicu Dom Rafael Vladimír Horváth.
„VšZP zaplatí v roku 2025 za hospicovú a paliatívnu starostlivosť svojich poistencov viac o 5,6 milióna eur. To je historicky najvyššie navýšenie úhrad pre hospice,“ povedala hovorkyňa VšZP Danka Capáková.
Financovaniu hospicov sa v Správach venovala redaktorka Natália Dvoranová:
Vyššia cena za lôžkodeň v hospicoch
Neistotu v hospicoch spôsobili VšZP a Dôvera. A to vtedy, keď ministerstvo zdravotníctva začiatkom roka zvýšilo cenu za lôžkodeň zo 100 na 230 eur. Hospicom to malo pomôcť. Tieto dve poisťovne však navrhli znížiť počet lôžok, ktoré preplatia.
„Pre náš hospic by to znamenalo, že by sme nemali pokrytie zhruba asi päť lôžok. Nemali by sme ich zazmluvnené. Nemohli by sme pacientov prijímať a tým pádom by boli tie lôžka zbytočné,“ povedala riaditeľka hospicu sv. Františka z Asissi a prezidentka AHAPS Alena Kollárová.
„Oceňujeme konštruktívny prístup AHAPS pri rokovaní a veríme, že spoločná dohoda sa podarí dosiahnuť v čo najkratšom čase,“ priblížila poisťovňa Dôvera.
„Táto práca je veľmi potrebná, aj starostlivosť o zomierajúcich. Dohodneme sa a budeme môcť pokojne pracovať, pretože neistota nemá veľmi dobrý vplyv na prácu ošetrovateľského a zdravotníckeho personálu či lekárov,“ dodala Kollárová.
AHAPS plánuje v budúcnosti rokovať aj o spresnení požiadaviek na prijatie do takýchto zariadení.