Na hlavný obsah

Otvára pre cirkev citlivé témy, veľké očakávania však nenaplnil: Pápež František je na čele katolíckej cirkvi 12 rokov

O pontifikovi sme sa rozprávali aj s politológom.

Otvára pre cirkev citlivé témy, veľké očakávania však nenaplnil: Pápež František je na čele katolíckej cirkvi 12 rokov
Pápež František je na čele katolíckej cirkvi 12 rokov. Foto: TASR/AP

Pápež František je na čele katolíckej cirkvi 12 rokov. Je prvým latinskoamerickým pápežom v histórii. Známy je skromným spôsobom života a pozornosťou k chudobným. V posledných rokoch ho obmedzujú zdravotné problémy. Od 14. februára je hospitalizovaný v rímskej nemocnici Gemelli so zápalom pľúc.

Dvanáste výročie zvolenia pápeža Františka do vedenia katolíckej cirkvi je pre veriacich ďalším dôvodom modlitieb za jeho zdravie. Pápež vo svojej nedávno publikovanej autobiografii prezradil, že počas konkláve, hneď po zvolení, v ňom rezonovala veta vedľa sediaceho kardinála, aby nezabudol na chudobných. Vtedy sa mu v mysli vynorilo meno František.

„Vo všetkých jeho katechézach, v encyklikách, všade nachádzame apel na spoločnosť, aby sa venovala všetkým, ktorí sú na periférii, chudobným. Bol poznačený jeho pontifikát aj pandémiou, potom vojnami,“ uviedla bývalá veľvyslankyňa SR pri Svätej Stolici Dagmar Babčanová.

Dvanástemu výročiu zvolenia pápeža Františka sa v reportáži v Aktuálne :24 venoval redaktor Miroslav Lyko:

„Stále vyzýva k modlitbám za ťažko skúšanú a sužovanú Ukrajinu. Úvahy priblížiť sa skutočne ku každému vzbudzujú veľký obdiv. Nikdy nezabudol aj na témy, ktoré možno neboli celkom lichotivé nášmu cirkevnému mysleniu,“ pokračovala Babčanová.

Za 12 rokov pontifikátu pápež František zreformoval vatikánske úrady, presadzuje nulovú toleranciu k sexuálnemu zneužívaniu maloletých duchovnými, vyzýva na spoluprácu všetkých členov cirkvi.

Vlani na Vianoce otvorením Svätej brány na Bazilike svätého Petra pontifik začal Jubilejný rok. Od marca 2013 absolvoval takmer 50 zahraničných apoštolských ciest, bola medzi nimi aj štvordňová návšteva Slovenska.

M. Sekerák: Očakávania nenaplnil

Na začiatku pontifikátu pápeža Františka do súčasnej hlavy katolíckej cirkvi vkladali veľké nádeje. Očakávali, že prinesie zásadné zmeny v učení cirkvi. Ani po 12 rokoch sa tak nestalo a ani k nim zrejme nedôjde. Povedal to pri 12. výročí zvolenia pápeža Františka politológ z Inštitútu pre kresťansko-demokratickú politiku Marián Sekerák.

Pontifik otvoril pre cirkev citlivé témy ako postavenie žien v nej alebo LGBT+ ľudia. „Tí, ktorí mali nádej, že toto bude prehodnotené, nestalo sa tak. Napriek tomu, čo sa týka spôsobu, akým pápež komunikuje o týchto témach, ten sa predsa len posunul. Pokiaľ ide o otázku postavenia žien v cirkvi, k niektorým praktickým zmenám aj došlo,“ podotkol Sekerák.

Hlava katolíckej cirkvi napríklad prvýkrát v histórii vymenovala do úradu vatikánskeho prefekta ženu. Schválila aj dokument, ktorý katolíckym kňazom umožňuje žehnať párom rovnakého pohlavia. Prišli však aj prešľapy – mnohých pobúrilo jeho urážlivé označenie homosexuálov počas diskusie.

Pokiaľ ide o potenciál svätenia žien na kňazov v katolíckej cirkvi, počas pontifikátu pápeža Františka k posunu podľa Sekeráka zrejme nedôjde. „Toto ani pre pápeža Františka neprichádza do úvahy,“ povedal.

Každý pápež formuje cirkev svojimi názormi, vyjadreniami a gestami. Inak tomu nie je ani pri pápežovi Františkovi. On sa snaží dávať dôraz na chudobu a ľudí a národom na okraji. zhodnotil ďalej Sekerák.

Okrem chudoby sa pontifik dôrazne venuje aj klimatickej kríze a životnému prostrediu, zdôraznil Sekerák. „Toto a ďalšie jeho priority, akcenty sú tie, ktoré vnáša už viac než desať rokov do života katolíckej cirkvi,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet