V Košiciach testujú prístroj, ktorý laserom dokáže odstrániť neželané nákresy, či obrázky zo stien budov. Stačí na to len pár sekúnd.
„Verím, že začína nová epocha a zásadne meníme prístup ku graffiti,“ povedal starosta košickej mestskej časti Staré Mesto Igor Petrovčík.
„Keď sme sa dostali z analógovej doby do doby digitálnej, tak teraz hovorím, že z digitálnej doby sme sa dostali do doby laserovej,“ skonštatoval zástupca starostu košickej mestskej časti Staré Mesto Vladimír Eperješi.
Ako v Košiciach odstraňujú graffiti, zisťoval v relácii Správy z regiónov redaktor STVR Ondej Behún:
Práve laserový lúč farbu zo sprejov odparí a zároveň nepoškodí povrch. Využívajú na to netradične zvárací stroj. Na jeho možné využitie proti graffiti prišiel podľa jeho vlastných slov zástupca starostu, ktorý je aj umeleckým kováčom.
„Nebolo to zámerne, lebo to bolo len tak, že som pracoval na tomto, čiže fakt to bola náhoda. Jednoduchou úpravou sa dá urobiť tak, že sa dajú čistiť takéto plochy,“ priblížil Eperješi.
Mestská časť má stroj dočasne zapožičaný. Plánuje však zaobstarať si vlastný. „Pevne verím, keď sa potvrdí, že je to v súčasnosti to najlepšie na čistenie fasád, tak aj na základe rozhodnutia našich staromestských poslancov sa nám podarí vyčleniť v rozpočte dostatočné financie na to, aby sme si vedeli takýto stroj obstarať,“ uviedol Petrovčík.
Jeden z najvážnejších problémov
„Potrebujete k tomu 220 voltov, stabilné napätie, je to citlivé na kmitočet a je tam potrebný aj dusík, čiže dusík chladí šošovky,“ vysvetlil Eperješi.
Graffiti považujú v košickom Starom Meste za jeden z najvážnejších problémov. „Je to dosť veľká pliaga na čoraz viac budovách a objektoch. My, žiaľ, sme už príliš imúnni, že to tolerujeme alebo zabúdame, že to tam je,“ podotkol turistický sprievodca Milan Kolcun.
„My sa skôr bavíme o historickom centre mesta, kde sa nachádzajú klasické, buď kameninové obklady alebo klasické staršie fasády bez zateplenia. A na tieto je tento stroj výborný,“ potvrdil Petrovčík.
Na staromestskom úrade odhadujú, že cena už upraveného prístroja sa pohybuje od 30- do 60-tisíc eur podľa výkonu a veľkosti.